avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate fedot

Activitate fedot

La fel si eu o am polita multianuala din 2011 si la fel cesionta in fav unei banci... la un moment dat am deschis acest subiect pe acest forum daca este necesar sau nu polita PAD. (vezi www.avocatnet.ro/content/for... >)

La momentul respectiv (2013) nu am gasit rasp nici pe forum, nu a fost in stare sa ma lamureasca nici asiguratorul, nici brokerul, nici banca (probabil era destul de noua legea) drept urmare am decis sa elimin orice risc si sa inchei o polita PAD (desi am fost f nemultumit ca a trebuit sa mai scot niste bani din buzunar in conditiile in care eu deja eram asigurat cu toate riscurile, dar asta este o alta discutie...)
Oricum sunt sigur ca in cazul unui eveniment, asiguratorul tot ar invoca ceva doar ca sa nu plateasca, asa ca tot in instanta se ajunge indiferent daca esti de buna credinta.
Buna ziua,
As dori un sfat de la dvs legat de: am o polita multianuala (30 de ani) pt asigurare imobil cesionata in favoarea bancii incheiata inainte de a intra in vigoare obligativitatea de a incheia o polita de asigurare obligatorie pentru locuinte.
In momentul de fata nu am incheiata polita de asigurare obligatorie PAD.
As dori stiu daca:
- sunt obligat sa inchei o polita de asigurare obligatorie?
- in acest moment, in cazul producerii unui eveniment (ex.cutremur) sunt asigurat pana la val totala a politei sau doar pana la suma de 20.000 eur (cuantumul asigurarii obligatorii)
Cei de la asigurari nu m-au instiintat in nici un fel, tocmai de aceea apelez la dvs. pentru a sti ce sa fac in continuare.

Multumesc
Răspuns la discuția Cumparare apartament mostenit
Se poate un raspuns va rog?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
As dori un sfat din partea dvs: doresc sa achizitionez prin credit bancar un apartament care este mostenit de catre 5 pers. Intrebarea mea este: daca achizitionez acest apartament exista pericolul de a fi "deranjat" de un alt pretins mostenitor chiar daca ctr de vanzare cumparare va fi " transparent" si perfect legal? Exista o baza legala care apara cumparatorul in astfel de situatii?
Daca este facuta succesiunea acest lucru inseamna ca este clarificata situatia privind porprietarii ap-lui?

Cu stima!