avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate necunoscut2

Activitate necunoscut2

In primul rand, va trebui sa cauti bine daca ideea e originala. google patents este un inceput. Apoi va trebui sa intocmesti o descriere a ideii. Mergi si te informeaza la OSIM asupra pasilor necesari. Daca crezi ca ideea e valoroasa, e bine sa o publici intr-u ziar cu tiraj foarte mic. Asigura-te ca va fi trecut numele tau ca si inventator in articol. Te ajuta la un eventual proces, daca cineva o sa incerce sa patenteze acelasi lucru pana ca procesul de patentare sa se termine (poate dura pana la 3-4 ani in functie de complexitatea inventiei).
Răspuns la discuția cnp gresit
aceeasi problema a avut-o sotia mea... can am ajuns la starea civila...am descoperit greseala :D
Stai linistita ca se rezolva cand vei schimba buletinul... oricum va trebui sa dai si certificatul de nastere la politie.
Dupa ce vei scoate buletinul nou..anunta bancile!!
Pentru siguranta pastreaza si o coie a buletinului vechi.
Salut tuturor!
Lucrez la o multinationala, iar in ultimul an am fost trimis in delegat in "afara" de mai multe ori, cate 3-4 saptamani si pauze de la 2-3 zile la o saptamana. Citind pe forum am vazut ca perioada maxima a delegarii este de 60 zile la dorinta angajatorului si 120 in cazul in care angajatule "open minded". Am cateva nelamuriri, si as aprecia foarte mult daca cineva ma poate ajuta.

1. Ce se intampla dupa 120 zile de delegatie? (adica... ce poate face angajatorul cand doreste ca angajatul sa continue munca la locul unde este delegat?)
2. De cate ori poate apela angajatorul la cele"60 zile" intr-un an si cat de des?
3. Este legal sa fii trimis 3 saptamani, vii acasa 3-4 zile si apoi o iei de la capat? cam de vreo 7-8 ori?