avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate AIAIOANA

Activitate AIAIOANA

Răspuns la discuția Furt, retragere plangere
Dupa vechiul cod penal a fost incadrat la art.208, este vorba de un telefon mobil,iar partea vatamata a spus ca daca isi recupereaza banii,nu mai are nici o pretentie.
Dupa noul cod penal,la incadrarea de furt ,daca se retrage plangerea,mai continua actiunea penala?Mentionez ca dosarul a fost inregistrat la judecatorie pe 31 ian. si are primul termen in martie 2014.
Si daca ar fi asa cum spuneti dvs. nu poate fi atacata decizia angajatorului? Il poate obliga legea sa faca acest lucru,sau numai daca vrea?
Este vorba de mine,D-le/d-na freeelis. Acum vreau doar sa stiu daca poate sa-mi desfaca CIM, in conditiile in care situatia sta asa cum v-am expus-o. Va rog,raspundeti-mi...
S-a propus suspendarea CIM, dar nu s-a efectuat fiindca nu s-a indeplinit numarul de voturi necesar in Consiliul de administratie. Atunci , in septembrie 2011 era abia in faza urmariri penale,nu se trimisese in judecata.
Si daca divortez de el? Bunuri nu avem: nu avem casa,nu avem masina,doar salariul meu...
S-a facut o cercetare disciplinara la unitate in septembrie 2011,s-a inregistrat un raport final tot atunci,dar prin decia Consiliului de administratie nu s-a luat nici o masura ca sanctiune. Si din ce spuneti mai sus inteleg termenul de 30 de zile,dar tot la art.252 spune si nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei,sub nulitate absoluta. Cum ar fi.....?????
Procesul penal a inceput in 2011,fapta a fost in 2007.Cum este pana la urma?
Si prescriptia intervine de la data semnarii cu recuperatorl,adica 2011?
Multumesc din tot sufletul. Deci inteleg ca nu mai poate desface CIM...asa-i?