avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu99

Activitate claudiu99

Buna ziua va rog frumos daca puteti sa-mi dati un raspuns concret ;eu am o pedeapsa de executat de 1an fix (adica 365 zile) dupa cati ani se prescrie acesta pedeapsa si ce demersuri trebuie facute.Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția prescriptia pedepsei de 1 an
La un an exact ce se poate face,au trecutdeja 4 ani...X-( va multumesc.
Răspuns la discuția prescriptia pedepsei de 1 an
Art. 122. - Termenele de prescriptie a raspunderii penale pentru persoana fizica sunt:
a) 15 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa detentiunii pe viata sau pedeapsa inchisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depaseste 15 ani;
c) 8 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depaseste 10 ani;
d) 5 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de un an, dar care nu depaseste 5 ani;
e) 3 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii care nu depaseste un an sau amenda. MA SCUZATI DAR CATE CODURI PENALE SUNT LA NOI LA ORA ACTUALA AICI SCRIE 3 ANI CAND NU DEPASESTE 1 AN. VA multumesc
Răspuns la discuția prescriptia pedepsei de 1 an
Ma scuzati,dar care este diferenta intre prescriptia raspunderii penale si a executarii?iar eu am citit in codul penal ca este de trei ani...va multumesc.

Răspuns la discuția prescriptia pedepsei de 1 an
prescriptia executari pedepsei de 1 an
Buna ziua asi vrea sa stiu cand se prescrie o pedeapsa de 1 an? Va multumesc anticipat