Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptia executari pedepsei de un an
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptia executari pedepsei de un an

Buna ziua va rog frumos daca puteti sa-mi dati un raspuns concret ;eu am o pedeapsa de executat de 1an fix (adica 365 zile) dupa cati ani se prescrie acesta pedeapsa si ce demersuri trebuie facute.Va multumesc anticipat
Executarea acestei pedepse se prescrie dupa 6 ani. Daca va referiti la reabilitare ( adica la inlaturarea consecintelor condamanarii) in cazul dvs. intervine reabiltarea de drept daca in decurs de 3 ani nu ati savarsit nicio alta infractiune. Dupa 3 ani de la executarea pedepsei sau de la data cand aceasta s-a prescris, puteti solicita instantei ca constate ca a intervenit reabilitarea de drept.

av. Bostina Elena