Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnat la o pedeapsa cu executare- cand ma pot ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnat la o pedeapsa cu executare- cand ma pot reabilita?

Am fost eliberat conditionat anul trecut pe 19 august; am executat 1an 2 luni si 28 de zile din condamnarea de 1 an si 10 luni pentru conducere fara permis... As dori sa stiu cand pot face reabilitarea
Nu ne ajuta cu nimic data liberarii conditionate, pentru ca nu in raport de aceasta data se calculeaza termenul.
Termenul de 3 ani prev de art.165 n.c.pen.se calculeaza de la data la care a luat sfarsit executarea pedespsei principale, adica data la care ati fi iesit din penitenciar daca ati fi executat zi la zi pedeapsa aplicata.
Prin urmare calculati 1 an si 10 luni de la data incarcerarii si apoi adaugati 3 ani si astfel veti afla data la care va interveni reabilitarea de drept, bineinteles cu conditia ca in acest interval sa nu savarsiti o alta infractiune.

Art. 165
Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
Art. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
....................................................
Art. 528: Reabilitarea de drept
(1)La implinirea termenului de 3 ani prevazut la art. 165 din Codul penal, daca persoana condamnata nu a mai savarsit o alta infractiune, autoritatea care tine evidenta cazierului judiciar va sterge din oficiu mentiunile privind pedeapsa aplicata condamnatului.
............................................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat