avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate Ana-Maria_67

Activitate Ana-Maria_67

Multumesc frumos pt raspuns gi_jane2.exact ce banuiam, neglijenta doamnei de acolo. Da, pensia a fost stabilita in suma fixa, nicidecum in procent, drept pt care nu poate fi micsorata/sistata decat de tatal fetei prin hotarare judecatoreasca, ceea ce nu e cazul.am vrut sa vad si parerile altor persoane si m-as bucura daca as mai primi raspuns si din partea unui avocat. o zi buna
Buna ziu, am si eu o intrebare la dvs. in urma divortului, fostul sot i-a acordat fiicei mele o pensie alimentara de 500 lei, data prin hotarare judecatoreasca. in urma recalcularii pensiilor militare (fostul sot este pensionat medical, pensie militara), pensia alimentara a fiiccei a fost diminuata cu 100 de lei. intrebarea mea este daca s-a procedat corect in aceasta privinta sau s-a strecurat o gresala din partea doamnelor de la Casa de pensii, deoarece au mai fost cazuri in care pensia fetei a fost sistata din nu stiu ce motive, dupa care i s-au dat din urma banii pe cele 2 luni in care a fost sistata. Mentionez ca fiica este studenta, si au fost depuse la casa de pensii adeverintele de student.Se poate recalcula o pensie alimentara in urma unei O.G. sau recalucalare/sistarea unei pensii alimentarev se face doar in instanta, asa cum a fost ea stabilita. Va multumesc mult si astept lamuriri