avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate nemessa

Activitate nemessa

Răspuns la discuția penalizare angajat!URGENT!
Bineinteles ca in regulamentul intern nu sunt trecute astfel de aberatii....I-am spus patronului ca nu are voie sa ma penalizeze cu o suma atat de mare,din cate am citit are voie cu maxim 10% intr-o luna.Drept raspuns mi-a spus ca sunt nebuna,nesimtita si needucata ca am avut tupeul sa-l infrunt..Si ca pot merge si la ITM ca are destui bani...
Buna ziua!
Patronul magazinului la care lucrez m-a "amendat" cu 100 euro,pt motivul ca nu am depus la banca banii din vanzari la timp.Nu s-a intamplat pt prima data acest lucru,am luat amenda si pt ca nu am venit la magazin cand a venit el in vizita,desi era ziua mea libera si chiar eram la un botez.Da amenzi pt diferite motive penibile:daca te prinde ca citesti,ca vb la telefon,ca stai de vorba cu un prieten sau ruda etc...Am cerut sa mi dea in scris motivul si suma cu care sunt penalizata dar nici nu vrea sa auda asa ceva...Mai nou,daca avem nevoie de vreo adeverinta in 5 zile,sa zicem,trebuie sa platim taxa de urgenta de 100 Ron,astfel trebuie sa asteptam 10 zile.
Toate astea sunt corecte?As putea merge sa fac plangere la ITM?Am mai fost odata si nu s a rezolvat nimic...
Astept raspuns urgent...
Multumesc!
Răspuns la discuția sesizare itm
Buna!am o intrebare:lucrez la un magazin de difuzare a presei si in urma unui inventar am iesit lipsa in gestiune iar patronii nu vor sa mi mai dea salariul.sunt in urma cu salariul cu 2 luni.Mentionez ca este gestiune comuna iar colega mea deja si-a luat o parte din salariu,in ciuda interzicerii de catre patroni.stiu ca sunt metode legale de recuperare a banilor lipsa,nu trebuie sa ne opreasca noua salariul!vreau sa merg la itm sa fac o plangere,mai ales ca noi lucram si sambata si duminica la program de 12 ore si nu am avut libere nici in zilele libere legale!sper sa intelegeti sio sa primesc un raspuns!multumesc!