avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate ana_lazar

Activitate ana_lazar

Discuție Uzucapiunea
Buna ziua
Am nevoie de cateva lamuriri cu privire la uzucapiune.
In 2004 am cumparat o suprafata de teren agricol prin conventii de vanzare-cumparare vizate de primarie.E vorba de multe parcele mici pe care le-am comasat.Incepand cu acea data platesc impozit pe teren si sunt inscrisa in Registrul Fermierilor.
Cat trebuie asteptat si care sunt demersurile ce trebuie facute?Cum se face dovada posesiei?Ce alte alternative exista?Va multumesc.
Informatiile pe care mi le-ati oferit mi-au fost de un real folos si va multumesc.
Multumesc mult.Cei 31 ani,8 luni si 11 zile reprezinta perioada lucrata efectiv dupa terminarea facultatii si cuprind si un an de somaj in 2009-2010.Din raspunsul dumneavoastra inteleg ca la acest stagiu de cotizare se mai adauga 3 ani pentru grupa a II-a(este de 12 ani cu 100%),deci stagiul total de cotizare ar fi 34 ani,8 luni si 11 zile,deci ar mai trebui sa contribuie inca 4 luni la casa de pensii.Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Inca o lamurire: prin stagiu asimilat se intelege perioada stagiului militar,studiilor superioare?;ce reprezinta acest stagiu asimilat?
Buna ziua.Tatal meu este nascut in iunie 1952 si are o vechime in cartea de munca de 31 ani,8 luni si 11 zile,din care 12 ani in grupa a II-a de munca.In prezent nu lucreaza.Cat timp ar trebui sa cotizeze la casa de pensii pentru a se putea pensiona anticipat partial la 60 ani?
Se ia in calcul pentru acest tip de pensie perioada lucrata in grupa a II-a de munca?
Va multumesc.