avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1200 soluții astăzi
Forum Activitate nesu

Activitate nesu

Fiul meu a avut un accident auto cu masina firmei cauzand dauna totala.
Masina nu avea CASCO. Firma vrea sa recupereze dauna de la el..
Ce pot sa fac? Cum sa ma apar?
Răspuns la discuția REFUZ PLATA DAUNA RCA
Brokerul de asigurare poate fi de la alta societate de asigurari sau numai de la societatea cu care am probleme?
Cu ce ma poate ajuta?
Daca nu se rezolva amiabil pe cine dau in judecata- asiguratorul sau vinovatul?
In data de 29.11.2010 fiul meu a avut un accident rutier din vina exclusiva a celuilalt sofer. Am mersin data de 30.11.2010 la firma de asigurari a acestuia unde am intocmit Constatarea amiabila.S-a deschis dosarul de dauna si m-au indrumat catre un service agreat. Service-ul a intocmit reconstatarea -dar nu a primit nici pana la aceasta data acceptul firmei de asigurari.
Vinovatul de producerea accidentului nu avenit cu masina la societatea de asigurari, aceasta a fost de acord sa primeasca pozele prin e-mail.
Eu am primit in data de 21.12.2010 - o adresa a firmei de asigurari in care ma anuntau ca isi rezerva dreptul de a face investigatii.
In data de 12.01.2011 am primit o noua adresa in care imi comunica ca nu "onoreaza plata despagubirii deoarece ...evenimentul rutier nu s-a petrecut in realitate".
Am sesizat CSA si am inaintat o notificare asiguratorului.
Cat timp sa mai astept respunsaul acestora?
Ce sa fac in continuare?
Mentionez ca dauna masinii mele este in jur de 3000 Euro. Nu am acesti bani ca sa platesc dauna din fonduri proprii. Cat timp poate sa mai stea masina in service? Pot sa o ridic (pe platforma) sa o aduc acasa?
Astept ajutor din partea d-voastra.Va multumesc anticipat.