avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2023 soluții astăzi
Forum Activitate carrmen

Activitate carrmen

buna ziua. solicit si eu o lamurire, ca desi am citit mai multe postari, mai mult am ametit. va rog sa-mi raspundeti, ca daca am cotizat la pensii aprox. 30 de ani, si la sanatate la fel ,(mai putin ultimi 5 ani, ca dupa ce s-au separat de pensii, nu au avut bunavointa sa ma instiinteza ca tre' sa platesc in alta parte, dar asta e alta poveste)iar acum pur si simpul sunt scarbita si nu mai vreau sa mai cotizez, vreau sa trec pe privat, sunt obligatorii aceste cotizatii? pana acum cotizatiile au fost la norma de venit, si pe ultima perioada a existat si o decizie de suspendare a activitati pe termen nelimitat, pe motiv de mutare a domiciliului, inclusiv al atelierului.nu stiu cum o fi la dumneavoastra dar la noi dupa ce ma obliga sa platesc la sanatate pe 2005 (restanta) 202 lei cotizatia si 420 majorari si penalitati, m-as cam tot duce....sa nu mai aud de statul roman si aberatiile pe care le intalnesti la tot pasul.X-(. va multumesc mult.
si pana la urma, va trebui, sa plateasca suma datorata, neexistand o alta alternativa. e doar chestiune de timp si bani! va multumesc pentru amabilitate.
buna ziua. unchiul meu, plateste pentru pensie de aproximativ 30 ani.in momentul scindari casei de pensie de CNAS, in anul 2005, nu i s-a adus la cunostinta ca va urma sa plateasca contributia la sanatate in alta parte.omul s-a dus constiincios si si-a platit darile, la timp, la casa de pensii, iar anul acesta a avut neplacuta surpriza, sa afle ca e restant la sanatate din 2005 pana acum.ca o ironie a sortii, nici macar nu a avut nevoie de servicii medicale in aceasta perioada, ca poate ar fi aflat .... acum a platit pe anul 2005, dobanzile sunt destul de mari, si momentan nu-si permit sa dea acesti bani si pe 2006-2009, iar raspunsul dat de cei de la sanatate a fost urmatorul:va luam din ani de vechime, daca nu platiti!intrebarea este, ati mai intalnit cazuri?,exista o alta rezolvare(momentan neexistand posibilitatea plati- pt cateva luni)?, contractul acela nu poate fi suspendat pe acesti ani, mai ales neutilizandu-se serviciile medicale pe aceasta perioada? sau stiu eu.. ce alte solutii?!! multumesc mult!