Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributie CNAS neplatita ultimi 5 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributie CNAS neplatita ultimi 5 ani

buna ziua. unchiul meu, plateste pentru pensie de aproximativ 30 ani.in momentul scindari casei de pensie de CNAS, in anul 2005, nu i s-a adus la cunostinta ca va urma sa plateasca contributia la sanatate in alta parte.omul s-a dus constiincios si si-a platit darile, la timp, la casa de pensii, iar anul acesta a avut neplacuta surpriza, sa afle ca e restant la sanatate din 2005 pana acum.ca o ironie a sortii, nici macar nu a avut nevoie de servicii medicale in aceasta perioada, ca poate ar fi aflat .... acum a platit pe anul 2005, dobanzile sunt destul de mari, si momentan nu-si permit sa dea acesti bani si pe 2006-2009, iar raspunsul dat de cei de la sanatate a fost urmatorul:va luam din ani de vechime, daca nu platiti!intrebarea este, ati mai intalnit cazuri?,exista o alta rezolvare(momentan neexistand posibilitatea plati- pt cateva luni)?, contractul acela nu poate fi suspendat pe acesti ani, mai ales neutilizandu-se serviciile medicale pe aceasta perioada? sau stiu eu.. ce alte solutii?!! multumesc mult!
1. Va pot raspunde doar ca sigur este ca nu poate CNAS sa ia din stagiul de cotizare (vechime) pentru pensie.
2. Asta vi s-a spus asa la "deruta", sa va sperie, sa platiti sumele datorate.
si pana la urma, va trebui, sa plateasca suma datorata, neexistand o alta alternativa. e doar chestiune de timp si bani! va multumesc pentru amabilitate.