avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate rozadiana

Activitate rozadiana

Răspuns la discuția Partaj
Multumesc.Ma gandeam sa nu mai platim rata la credit,insa nu putem sti cum se v-a aprecia in instanta acest fapt.Poate ca ar trebui sa ne restituie banii.Se pot estima costurile pt partaj?
Discuție Partaj
Buna ziua.Vreau sa aduc in discutie situatia locuintei mele actuale,proprietatea mai multor persoane.Aceasta locuinta a fost cumparata de catre socrii mei prin vanzarea fostei lor proprietati.Actele pe casa au fost intocmite pe numele socrilor,a fiului lor si norei,in parti egale.La scurt timp soacra a decedat,iar fiul a divortat,eu fiind actuala sotie.Dupa cumpararea casei,fosta sotie a facut un credit,pe numele ei pt diverse reparatii,imbunatatiri,credit pe care noi il platim si in prezent desi ei au divortat dupa 2 ani,de la cumpararea casei,iar noi santem impreuna de 4 ani si jumatate.Asa am convenit noi de buna credinta.Cum timpul a trecut si nu a u gasit o solutie amiabila de rezolvare a situatiei,ne-am gandit la partaj.Mentionez ca s-a facut succesiune dupa decesul soacrei si partea ei a revenit sotului meu.Socrul meu locuieste cu noi si nu doreste sa despagubeasca pe fosta nora pe motiv ca banii au fost in totalitate ai sai si a sotiei decedate.Ce sfat ne puteti da?Multumesc.
Răspuns la discuția Infierea unui copil
Buna dimineata.Multumesc tuturor pt ajutor.Referitor la infiere,m-am gandit ca doar asa o sa pot sa am drepturi depline,sa ai ofer o familie stabila ,sa hotarasc pt copil.Imi este greu sa dezvolt pe forum cu lux de amanunte toata aceasta poveste trista pt ca implica familia.Firesc ar fi ca mama sa fie mama,bunica...bunica,bona...bona si tot asa.Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Infierea unui copil
Buna seara,Spuneti-mi va rog in ce fel este ,,altfef,, sa aiba sora pe mama sa?Este mai simplu?Vreau tot ce este mai bine pt nepotul meu in situatia de fata si pt viitor.Multumesc.
Buna.
Din pacate doar tu esti cea care iti poate raspunde la aceasta intrebare.Sint pe acest forum ca vreau un sfat,ca si tine.Imi permit sa dau exemplul meu personal si sa iti spun ca,cel mai mult in viata asta,daca ar fi posibil,as vrea sa dau timpul inapoi si sa imi tin fetita in brate.Esti mama si bucura-te de copilul tau cat poti.Legi,divort,partaj,incredintarea copilului,castiguri in bani,nume si renume nu inseamna nimic daca nu esti linga copilul tau. Sa ma ierti,sint doar o mama..Alege ce iti spune inima,nu ce iti cere!
Răspuns la discuția Infierea unui copil
Adevarat,nu m-am exprimat corect.Fiica mea s-a casatorit dupa ce s-a nascut copilul.In cererea de divort nu s-a precixat ca au copil,pt ca,legal,asa si este si asa s-au inteles si nu vreau sa judec pe nimeni.Vreau doar strict sa dezvolt subiectul cum sa obtin infierea nepotului sau macar un sfat pertinent pt situatii asemanatoare.Multumesc.
Răspuns la discuția Infierea unui copil
Buna.Fiica mea s-a casatorit dupa ce a aflat de sarcina,insa sotul ei,respectiv tatal copilului,nu a vrut sa il treaca in acte .Acum ei sint in divort,fata a plecat din tara,el nu mai vrea sa mai pastreze legatura in niciun fel cu copilul,iar acesta este in grija bonei.Doar cu acordul ei eu il pot infia?Legal este o procedura usoara daca este de acord?Mentionez ca DOAR pe calea intelegerii vreau sa obtin acest drept,pt ca este COPILUL COPILULUI MEU.
Buna.Ma numesc Emilia si rog pe cei abilitati sa ma ajute sa lamauresc daca pot infia nepotul meu de 3 ani.Cum nu cunosc modul in care se converseaza pe forum,am sa astept sa dau mai multe informatii dupa ce am sa fiu contactata.Multumesc.