avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1518 soluții astăzi
Forum Activitate contesssa

Activitate contesssa

Buna ziua!

In cadrul unui CAR, in nov 2022, in cadrul unei AG a fost ales un nou consiliu director. S-au depus la judecatorie actele de modificare acte constutitive si de-abia in 11 ian 2023 s-a dat pronuntat incheierea, cu drept de apel de 5 zile de la pronuntare pt cei din sala (a fost presedintele nou ales) si de la comunicare pentru cei lipsa. Se comunica din oficiu Parchetului si organului fiscal.

Nelamurirea mea este:

1 cine are drept de apel si care este data limita pentru acesta? (Petent: CAR) exista voci care spun ca trebuie asteptata comunicarea catre Parchet si de acolo trec cele 5 zile

2 se putea face pv de predare primire a sediului cu vechea conducere imediat dupa AG sau dupa ce se comunica parchetului?
(am inteles ca AG ul este organul suprem de conducere intr-un CAR si acesta hotarand schimbarea consiliului, noua conducere intra in drepturi daca nu exista contestatii la hotarare, iar modificarea in Registru are legatura cu tertii, iar vechea conducere nu face parte din aceasta categorie)
Buna seara! Am depus la Judecatorie o plangere impotriva unui proces verbal de contravenție pentru lipsa cartii de identitate la volan. Am primit o adresa de comunicare la care este anexat raspunsul catre judecatorie a politiei. In comunicare scrie asa: "in legatura cu dosarul.. , in calitate de petent, va comunicam intampinarea si faptul ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei, aveti obligatia de a depune raspuns la intampinare. Depuneti doc solicitate si inscrisurile doveditoare intr un exemplar pentru instanta si cate un exemplar pentru fiecare parte, cf art 150 NCPC".
Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac mai departe? Actele le-am depus odata cu plangerea, iar alte dovezi nu am. Ar trebui sa dau un raspuns la ceea ce a declarat politia catre judecatorie? Sau sa astept raspunsul Judecatoriei? Multumesc!