avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate Denisa_Maria

Activitate Denisa_Maria

Răspuns la discuția Ce taxe se achita la executor?
Nu i se poate pune poprire pe salariu?Din luna a 10 a 2008 nu ia mai trimis nici un ban copilului[ma refer la pensia de intretinere]
Buna ziua.Va rog mult sa-mi spuneti si mie cat ma costa sa merg la un executor judecatoresc pentru a pune in executare o hotarare judecatoreasca. cum va fi executata persoana daca este stabilita in strainatate?Iar daca nu i se gasesc bunuri pe numele lui ,ce se va face?
Va rog sa-mi studiati cazul si sa ma invatati ce sa fac.Aceasta problema a inceput din 29 octombrie 2008,timp in care nu i sa trimis nimic copilului.Va multumesc foarte mult.
Cei 600 reprezinta pensia marita,specificata in hotararea definitiva si irevocabila.Este adevarat ca sa prezentat numai la procesul pensiei de intretinere,la cel penal nu sa prezentat.Dupa ce sa stabilit pensia,nu a trimis nici un ban.Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra.
Am fost intrebata daca exista la dosar adeverinte de venit. Da,exista pt ca le-a adus personal. Si pensia copilului a fost fixata dupa veniturile lui.
Are doar resedinta,dar domiciliu din Romania nu ma avantajeaza deloc,pt este la mine acasa si a fost citat si la acest domiciliu.Adresa lui o cunosc foarte bine si aceasta adresa se afla la dosar,la aceasta adresa a fost citat cand l-am dat in judecata pt marire si sa prezentat.
Spuneti-mi va rog .Se poate judeca in lipsa?
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri,dar avocata ce ma reprezinta zice ca nu se poate judeca in lipsa,ca trebuie sa asteptam confirmarea de primire.
Sa prezentat la dosarul pentru marirea pensiei,neindeplinindusi obligatiile sa redeschis un nou dosar pentru neplata. La acest dosar pentru neplata care a avut 5 infatisari pana acum mi se spune ca nu raspunde citarii va rog sa imi spuneti ce este de facut
Buna ziua.In urma cu foarte mult timp l-am dat in judecata pe fostul sot pt marirea pensiei de intretinere.Tribunalul a dat o hotarare prin care il obliga la plata sumei de 600 roni lunar,dar nu am primit absolut nimic.Am inaintat dosarul pe motivul ca nu mia trimis nici un ban. Acest dosar se afla acum pe rol ca dosar penal,de aproximativ 5 luni.Vreau sa precizez ca fostul sot este stabilit in strainatate,incadrat in munca cu acte in regula.La una dintre infatisari sa prezentat,dar de atunci se pare ca este de negasit.De cand sa inceput judecata penala,mi se spune ca este lipsa de procedura,a fost citat si la I.N.A.P ,va rog mult sa ma invatati ce sa mai fac.Am incercat sa iau legatura cu el,dar nu il intereseaza.Sant 2,5ani de cand nu a trimis un leu copilului.Va multumesc foarte mult si astept raspunsul dumneavoastra.