avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate CiprianMihai

Activitate CiprianMihai

Persoana fizica in calitate de al doilea proprietar,pot recupera taxa auto platita de primul proprietar al masinii?

Taxa de prima inmatriculare a fost platita de primul proprietar in 27.mai 2013
Masina a fost instrainata in 25 iulie 2015
Buna,

Am un apartament inchiriat,platesc impozit pe venit si CASS trimestrial ,specificat clat pe chitanta de la fisc.CASS -53 ron trimestrial.Nu am alte venituri.

Cand ma verific pe pagina si doctor de familie imi spune ca sunt neasigurat.
De ce oare?

Multumesc,
Buna,

Sunt angajat de catre o firma straina pentru a presta anumite servicii pe perioada de iulie 2015-martie 2016 ,pe baza unui contract de munca stampilat de angajator[nu stiu daca acest contract este fiscalizat in tara respectiva] si fara punct de lucru la noi in tara,

Ce actiuni trebuie sa desfasor ca sa fiu in linie cu legea privitor la taxe ,impozite ,declaratii,etc...?

Va multumesc,
C
Buna ziua,
Anul trecut 2010 am fost la casa de pensii in Constanta ,am intrebat care este minimul unei contributii pe luna ,mi s-a spus 100 RON /luna,am semnat niste foi,buun-plata am facut-o de la posta pentru trezorerie(de la banca catre trezorerie nu merge),pana aici toate bune cred.Anul acesta 2011 am depus in acelasi cont al trezoreriei aceasi suma dar pentru 12 luni suma totala fiind 1200RON .Acum am auzit de la cineva in Iasi ca persoana respectiva a platit pentru o luna a acestui an 243 RON.Specific ca anul acesta nu am fost la Casa de pensii,nu am mai semnat nici o foaie.Acum intrebarile sunt urmatoarele:
Este posibil ca foile alea sa fie valabile si pentru anul 2011 (documentele de anul trecut nu le mai am) adica cu aceasi suma ?
Daca nu care este suma minima de contributie?
Cum mai pot recupera banii in cazul in care nu mai sunt valabile documentele de anul trecut?
Cum pot plati daca sunt inafara tarii?
Este posibil persoana de mai sus sa fi platit si asigurarea de sanatate inclusa in aceasta suma?
Eu cum pot plati asigurarea de sanatate?
Daca avetzi si alte raspunsuri chiar daca nu am intrebat va rog sa le scrieti.
Va multumesc