avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate ciobotaru elena

Activitate ciobotaru elena

Ce facilitati are un angajator care angajeaza pe cineva cu varsta de 47 de ani si este in somaj pana la sfarsitul lui iulie?
Răspuns la discuția Suspendare actiune
Va multumesc si va doresc toate cele bune!
Răspuns la discuția Suspendare actiune
Va multumesc pentru raspuns, dar, as fi vrut sa stiu si ce inseamna lipsa de procedura
Va rog sa-mi explicati ce sa inteleg de aici:
- Amanare cauza pentru lipsa procedura;
- In temeiul disp. art.36 din Legea 85/2006 cu modificarile ulterioare suspenda judecata actiunii formulate de reclamant.
Mentionez ca sunt in proces cu fostul angajator dar nu ma prezitnt pentru ca am cerut judecarea in lipsa pentru recuperarea salariilor si ca acest angajator are foarte multe procese in acest timp si este reprezentat prin administrator judiciar societate management reorganizare lichidare.
Va mai fi vreun proces?
Va multumesc anticipat.
Lucrez la un magazin in Iasi din 21 mai 2011, societatea are sediul si fabrica in Tg. Neamt.
In februarie mi-au dat concediu 12 zile pentru anul trecut,
Am primit notificarea privind preavizul in data de 21 martie a.c. In 22 ar fi fost prima zi de preaviz mi-au dat 8 zile 6 zile - concediu pe acest an si 2 libere, in 03 aprilie pana pe 24 inclusiv spitalizare si concediu medical, in 25 aprilie am revenit la serviciu, cu aceasta data a inceput propiu-zis preavizul, ultima zi fiind 23 mai. La 24 mai a incetat C.I.M
In preaviz mi-au spus ca trebuie sa lucrez 8 pe zi - doar zilele lucratoare si ca nu poate fi vorba de salariu compensatoriu.
Nu am luat la cunostinta de prevederile contractului colectiv de munca, dar l-am citit pe cel la nivel national, valabil pe 2011-2014, unde scrie ca, in contractul colectiv de munca pe unitate trebuie sa fie scrise drepturile minime ale salariatului in cazul concedierii, adica cele din contractul colectiv de munca referitor la programul de lucru in perioada de preaviz si salariu compensatoriu pentru cei concediati cu art.65, alin 1. Comunicarea este dificila cu cei care sunt obligati sa ne dea explicatii.
La AJOFM IASI mi-am spus ca nu indeplinesc stagiul de cotizare pe somaj.
Am dreptul sau nu la somaj dupa orele lucrate la ei +zilele de concediu luate+spitalizarea si medical? Care ar fi fost ultima zi de lucru la ei ca sa pot beneficia de somaj?Care este legea care modifica ceea ce era pana acum referitor la stagiu de cotizare pentru a beneficia de somaj?
Locuiesc doar 5-6 zile pe luna intr-o garsoniera. Sunt obligata sa fiu trecuta cu un nr de 1 persoana in lista de cheltuieli lunare a blocului? Administratorul spune ca am dreptul sa trec 0 persoane daca nu depasesc 5 zile.
Va multumesc anticipat.