avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate vali2006

Activitate vali2006

Multumesc pentru raspuns!
Mai am o intrebare(retorica): De ce pot sa prestez activitati contabile numai la firma la care sunt angajata cu contract de munca , si nu pot avea aceeasi raspundere si in cadrul altor firme? Atributiile postului precum si responsabilitatile sunt aceleasi indiferent de firma. De ce pentru o firma sunt buna si pentru altele nu? Numai pentru ca la firma la care sunt angajata pentru salariul meu se platesc contributii sociale, iar in celeleate cazuri numai impozit pe venit?

va multumesc!
Vasilescu
Buna seara!
Sunrt absoventa a ASE-Facultatea finante-contabilitate. Pana acum am lucrat in departamentele financiar-contabile ale mai multor societati comerciale in calitate de economist, sef compartiment, contabil sef. Nu am obtinut titluri de contabil autorizat, expert contabil sau consultant fiscal. In aceste conditii :
1. pot sa ma inregistrez ca PFA si sa prestez in aceasta calitate servicii contabile?
2. pot sa infiintez o microintreprindere pentru codul CAEN 6920 "Activitati de contabilitate si audit financiar"?
3. pot sa intocmesc si sa semnez bilanturi contabile pentru diferite societati comerciale, la care nu sunt angajata cu contract de munca?
4. pot sa inchei un contract de prestari servicii co o societate comerciala la care sunt si angajata cu contract de munca?
Răspuns la discuția TVA vanzare cladiri si teren
Masurile simplificate privind vanzarile de cladiri si terenuri se aplicau numai in conditia in care atat vanzatorul cat si cumparatorul erau persoane juridice impozabile. Dar in situatia in care vanzatorul este o persoana juridica impozabila , iar cumparatorul este o persoana fizica se mai poate discuta despre aplicarea masurilor simplificate, care incepand cu anul 2008 au fost abrogate?
Buna ziua si La multi ani cu multe impliniri pentru anul 2008!

O societate comerciala a cumparat in anul 2005 de la o persoana fizica o cladire si o suprafata de teren construibil. In cursul anului 2006 s-au adus unele imbunatari acestei cladiri , inregistrate in evidenta contabila ca o crestere a valorii cladirii respective. Precizez ca valoarea imbunatatirilor este mai mica de 50% din valoarea de piata a cladirii. In anul 2008 societatea intentioneaza sa vanda unei persoane fizice cladirea si o parte din teren. Intrebarea mea este daca vanzarea intra in categoria operatiunilor scutite de taxa, conform art 141 alin (2) lit. f din Codul fiscal, asa cum a fost modificat prin OUG 106/2007 si, in consecinta voi intocmi factura fara TVA?
Va multumesc frumos!
Am si eu o nelamurire in privinta legii retrocedarii terenurilor. Va rog, daca se poate sa-mi oferiti informatii lamuritoare cu privire la aceasta lege. Va prezint in continuare situatia mea:
In anul 1960 parintii mei au cumparat un teren intravilan in sectorul 1 de la o persoana fizica, careia i-au achitat costul intregii suprafete cumparate. Dupa ce s-a incheiat contractul de vanzare-cumparare, statul comunist l-a luat abuziv, acordand o despagubire simbolica. In prezent acest teren este in proprietatea unei scoli generale.
In anul 1991 am depus la primaria sectorului 1, in baza legii 18, o cerere pentru retrocedarea acestei suprafete de teren. Precizez ca nu am primit raspuns la cererea noastra. (Am pastrat numarul de inregistrare al acesteia .)
Tinand cont de cele relatate, cat si de prevederile actuale ale legii retrocedarii va rog sa-mi spuneti si mie daca mai am vreun drept asupra acestui teren.