avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate marioflorescu

Activitate marioflorescu

Răspuns la discuția Declaratie E 101
Va multumesc mult pentru ajutor.

Cu stima,
M Florescu
Răspuns la discuția Declaratie E 101
Buna ziua si multumesc mult,

Contractul de munca este pe perioada nedeterminata. Cel putin in prima faza asa au fost discutiile.
Nu discutam pe proiect, sau contract de colaborare, ci de un contract de munca normal.

Cu multumiri
Buna ziua,

Am si eu o speta pentru Dumneavoastra.
Momentan lucrez pentru o firma romaneasca, care are parteneri de afaceri in UK si care doresc sa ne angajeze pentru o perioada de timp sa lucram si pentru ei, urmand ca platile sa fie facute de firma din UK si contractul de munca inregistrat acolo.
Noi vom lucra de aici, din Romania pentru amandoua firmele. [project management, etc.] Nu va fi considerata detasare, ci un contract individual de munca separat pentru a doua firma. Aici intervine problema cu E101.
Stiu ca trebuie depusa declaratia E101 la Casa de pensii, dar mai sunt si alte obligatii fiscale sau legale pe care trebuie sa le indeplinim pentru a fi totul in regula?

Cu multume multumiri,
M. Florescu
Răspuns la discuția Renuntarea la repartitoare
Multumesc mult de tot pentru raspunsul Dumneavoastra!
Buna ziua,

Vreau sa va cer ajutorul in intelegerea unei probleme legate de drepturile proprietarilor de apartamente si a asociatiilor de proprietari.
Eu sunt proprietar al unui apartament intr-un bloc unde exista contoare la calorifere si unde, pana luna aceasta se platea o firma pentru a face calculul pentru fiecare apartament a sumei ce urma sa fie platita.
De luna aceasta, asociatia de proprietari a decis sa renunte la serviciile acestei firme, pe motiv ca este prea scumpa si sa se plateasca la numarul de elementi din calorifere.
Cum eu am apartament cu trei camere, va dati seama ce suma de plata ar fi. Problema mea nu este cu plata pe elementi, cat faptul ca eu nu locuiesc acolo, apartamentul este gol si nu sta nimeni in el. Este corect ca asociatia sa ma puna sa platesc caldura la numarul de elementi, daca caloriferele mele sunt inchise si nu locuieste nimeni in apartament?#-o

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
M. Florescu