avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate xerox

Activitate xerox

Răspuns la discuția Intoarcere executare silita
Ms. domnule Manole! Dar, raspunsul D-voatra ma pune pe ginduri, fiindca revizuirea se putea face intr-un termen, pe care, din pacate, cred ca l-am depasit!
Altfel spus, daca ma mai puteti ajuta....puteti sa-mi spuneti si daca as mai putea face ceva, acum, dupa ce decizia de sentinta irevocabila (in dosarul judecat pe calea dreptului comun, cel care anuleaza sentinta civila irevocabila, pe calea ordonantei presedintiale!), s-a dat pe 30.06.2010!
Numai bine ...
Multumesc, din nou "carpatina"!
Cred ca am procedat corect si cererea de sesizare a CC am facut-o destul de bine.
Dar, uite ce mi-a scris pe minuta deciziei ICCJ:
"Respinge ca inadmisibila cererea de sesizare a Curtii Constitutionale cu privire la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 278 pc. 1, C.pr.pen., formulata de petitionarul G.E.
Respinge, ca nefondat, recursul declarat de petitionarul G.E. impotriva sentintei penale nr.X a C.A.
Obliga recurentul la plata ...
Definitiva"

Stiu ca respingerea cererii de sesizare a CC cu privire la exceptia de neconstitutionalitate are drept de recurs 48 ore de la pronuntare.
De ce n-a scris in minuta ca am dreptul la recurs in 48 ore?
Ca urmare a dreptului de recurs, nu se putea judeca si solutiona, in aceeasi sedinta si fondul si nici nu se puteau pronunta decit, eventual, peste 2 zile, cind s-ar fi putut constata ca n-am facut recurs.
Dar eu am facut cerere de recurs (atit oral cit si in scris) chiar in ziua cind mi s-a respins cererea, si am refacut cererea de recurs si din provincie, la 24 ore, in scris, prin posta ...
dar ...solutia initiala ...a ramas ....si, intre timp, am fost executat silit si m-am executat, cu cheltuielile judiciare catre stat, cit si cu cele stabilite prin sentinta de la judecata de fond, de la Curtea de Apel.

Eu cred ca mi s-au incalcat, grosolan drepturile de aparare, si ...o sa incerc sa ma adresez la CEDO ...oare, as avea vreo sansa?

Răspuns la discuția Intoarcere executare silita
Multumesc "Carpatina" pentru raspunsul dat. Am sa ma documentez si apoi voi lua legatura cu cineva de specialitate.
In speta asta, sunt oare termene de timp, in care trebuie sa actionez?
Am avut un dosar pe ordonanta presedintiala, si am fost declarat decazut in drepturi, si pus sa platesc niste cheltueli de judecata. Am pierdut si in recurs si am platit alte cheltueli de judecata.
Pentru cheltuelile de judecata am fost executat silit si m-am achitat corect si in termenul somatie, de toate obligatiile.
Sentinta (vremelnica) pe ordonanta presedintiala era conditionata ca sa fie aplicabila, validata, doar pina la judecarea pe calea dreptului comun, in alt dosar, in care, atit la fond cit si la recurs, prin sentinta definitiva si irevocabila, am cistigat procesul.

In mod normal, ar trebui sa-mi recuperez toate cheltelile de judecata si sa-mi recapat toate drepturile pierdute prin solutia data la ordonanta presedintiala.
Dar...nu stiu cum, pe ce cale.
care ar fi pasii de facut?
Sau...unde as gasi documentatii relativ la aceasta speta?

Am avut un dosar penal, ca recurent, la ICCJ si, in a 2-a sedinta de judecata, s-a pus in discutie cererea mea scrisa, de neconsitutionalitate legata direct de solutia data la fond. In aceeasi sedinta mi s-a respins cererea de neconstitutionalitate dar si mi s-a respins si recursul, fara sa mi se dea dreptul la recursul impotriva respingerii cererii de neconstintionalitate!
In aceeasi sedinta, care mi-a respins cererea de neconstitutionalitate, am invocat si oral, si in scris, cerere de recurs, si, in plus, am expediat din provincie, a doua zi (deci, in termenul legal de 48 ore), prin posta cu rconfirmare de primire, inca o cerere de recurs impotriva respingerii cererii de neconstitutionalitate (care a ajuns 3 zile la tirziu la ICCJ).
Decizia de respingere a cererii de neconstitutionalitate si respingerea recursului, in aceeasi sedinta, a ramas irevocabila.
Mai am vreo cale de atac asupra acestei grave incalcari ale dreptului de aparare? Mentionez ca sedinta a avut loc pe 03 nov. 2010.