avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 853 soluții astăzi
Forum Activitate calauz

Activitate calauz

Discuție calomnia
Buna, am fost calomniata in direct la un post tv local de o persoana care nu s-a prezentat, a sunat cu numar ascuns. Intrebare : cum pot sa-mi reabilitez imaginea din moment ce nu am dovada faptei cu nume, sau numar de telefon, o persoana anume ? :((
Răspuns la discuția impozite si taxe
Da intr-adevar primariile pot solicita plata impozitelor restante, conform codului fiscal, ar fi bine sa verificati despre ce restante este vorba, eventual sa platiti esalonat din respectivele restante.Obligativitatea platii este doar in cazul certificatului fiscal, in rest poate fi o solicitare pe cale amiabila, sau legal executarea silita, in cazul neplatii.
Promovarea rapida cred ca se refera si la studiile de masterat, insa anul trecut cand mi-am depus cererea de promovare avand studii de master in domeniu, mi s-a refuzat aprobarea de la RU, pe motiv ca nu erau organizate de catre institutie cursurile, asa ca mi s-a respins cererea . Asa ca nu mi s-au luat in considerare 2 ani de master in audit financiar, cu toate ca imi sunt de un real folos cele invatate la serviciu. Ideea este ca nu ma pot obisnui cu asemenea salar de mizerie, vorbesc si cu alti colegi de la alte institutii publice si fiecare are alt salar pe aceeasi functie , numai in Romania putem sa avem asemenea interpretari pe aceasi tema.X-(
D-na, d-soara, CORBEANCA, multumesc, ai fost foarte draguta sa-mi raspunzi, rapid si la obiect, o sa mai apelez la ''serviciile dvs.'' sunt de un real ajutor, la cei care din pacate nu prea mai studiem legile.Oricum imi pare rusinos de mic salarul de baza de 955 lei.:sorry:
Vreau sa ma lamuriti daca in anul 2011 s-a interzis dreptul la promovare in grad. Am vechime de 2 ani in acelasi grad de salarizare , respectiv inspector asistent treapta I, un salar de 955 lei brut, iar din cate stiam eu la 2 ani aveam dreptul la o promovare, insa contabila sustine ca nu se poate mari nici un salar, cu toate ca era prevazut inca din 2010 si transmis la ANFP, deoarece fiind inghetate salariile la nivelul lunii octombrie 2010 , nu este legal. Cum pot fi asa mari diferente intre salarii, la functionarii publici ?!? Nu este angajat pe venituri, asa ca de 7 ani, ma ocup si de casierie si de calculul si inregistrarea impozitelor, inmatricularilor auto, si alte activitati colaterale, este normal ?!?
Multumesc, astept un raspuns pertinent din partea dvs !