avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1384 soluții astăzi
Forum Activitate seba00737

Activitate seba00737

Răspuns la discuția Predare permis de conducere
Multumesc mult si wekend palcut!
Pffffffff.......pieton zici?:sorry:
Răspuns la discuția Predare permis de conducere
Multumesc mult, dar tin sa precizez ca prima Solutionare mi-a fost comunicata in scris pe adresa din buletin. In acest caz o astept si pe a II-a si apoi in 15 zile ma prezint cu solutionarea si permisul?

Multumesc inca o data!
Buna ziua,

Va rog sa ma sprijiniti cu un sfat in urmatoarea situatie:

In 2009, am fost "luat" de aparatul Radar pe zona Lunca Corbului - ARGES cu o viteza de 102 km/h in localitate. In acea zi mi s-a ridicat Permisul de Conducere pe o durata de 90 zile si s-a eliberat dovada de 15 zile. Am contestat procesul Verbal de Contraventie si am redobandit Permisul pana la solutionarea procesului. In perioada 2009 - 12.09.2011 procesul a derulat normal si in data de 12.05.2011 ( data contestatiei facute la decizia lor de castig in favoarea IPG- ARGES) s-a dat hotararea irevocabila de respingere a Contestatiei facute la prima sentinta. Aceasta am vazut-o pe site-ul tribunalului ARGES.(nu am primit-o in scris prin posta).

Intrebare? - Va rog sa-mi spune-ti ce se va intampla! Voi primi acasa Hotararea si apoi in 15 zile voi depune permisul sau ma duc de buna voie la "militie" sa-l las acolo?


Multumesc!
Răspuns la discuția probleme cu dosarul de dauna
Buna ziua, cel mai indicat este sa va duceti la CSA si sa faceti plangere in acest sens.
multumesc!
Multumesc!
Va multumesc!
Stimata Doamna,

Va multumesc pentru sprijin, imi cer scuze dar este pt prima data cand am parte de astfel de situatie.
Este vorba de DECIZIE din care rezulta sanctionarea cu desfacerea disciplinara a contractului de munca, incepand cu data de 03.02.2011.
Aceasta decizie rezulta dintr-o nota intocmita de un departament din cadrul societatii. A fost o ancheta si cu toate ca le-am adus dovezi ca nu sunt vinovat, ei au considerat ca sunt. Acest departament este intern al societatii.
In decizie se precizeaza ca prin faptele mentionate in nota s-au incalcat: prevederile art.1 lit,b),j)i) din Regulamentul de Ordine Interioara, Cap. I pct 1.2, 1.3, Cap III, pct 3.1, lit e)si I) din Codul Deontologic, Cap M, art 2 lit b) si h) din Contractul Individual de Munca.

Ei precizeaza ca sanctiunea disciplinara se aplica conform art.61 lit a) coroborat cu art 264 alin 1 lit f din Codul Muncii si art.25 din Regulamentul de Ordine Interioara.

Precizez ca aceasta decizie nu a fost semnata de catre mine ca fiind luata la cunostiinta, mi-a fost adusa la cunostiinta doar verbal si mai mult atunci cand eram in concediu medical. Angajatorul a fost instiintat in scris in data de 03.02.2010 ( data emiterii deciziei) ca eu figurez in Concediu Medical inca din 02.02.2011.

Va rog sa ma ajutati sunt foarte darmat psihic si consider ca sunt neindreptatit! Va multumesc din suflet! O zi frumoasa!
Va rog sa ma sprijiniti cu un raspuns la rezolvarea situatiei urmatoare:

Numele meu este Cosmin, sunt in functia de Director la o societate multinationala iar in data de 02.02.2010 am solicitat o Adeverinta de Salariu pentru medicul de familie in scopul unui consult medical( acuzam dureri groaznice in jurul abdomenului). In data de 02.02.2011 m-am prezentata la Med de Fam, acesta trimitandu-ma printr-un bilet de trimitere cu acceasi data la sectia Chirurgie a unui Spital din Bucuresti. In urma consultatiilor medicul spitalului respectiv mi-a eliberat in ziua urmatoare ( 03.02.2011) un Certificat de Concediu Medical pe perioada 02.02.2011 - 11.02.2011 ( 10 zile). In data de 03.03.2010, printr-o adresa scrisa am instiintat angajatorul cu privire la faptul ca in perioada 02.02.2011 - 11.02.2011 sunt legal in Concediu Medical. In data de 03.02.2011, in jurul orei 17.00 am primit o Decizie de la angajator cu privire la desfacerea contractului de munca incepand cu data de 03,02,2011. In acest moment am suferit de o depresie brusca, ea poate fi justificata de un certificat de la medicul psihiatru.
Acestea fiind problemele mele, va rog sa imi raspundeti/sprijiniti la urmatoarele intrebari:

a) Are dreptul angajatorul sa faca acest lucru care eu il consider abuziv ?
b) Eu in calitate de angajat cum voi proceda sa actionez in judecata pe acesta si sa-i cer prezudicii pe daune morale, pot acest lucru?


Va multumesc pentru sprijin!