avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate puiuandrei

Activitate puiuandrei

Răspuns la discuția Pensie alimentara - Partaj
Dupa cate luni consecutive de neplata pot depune o cerere de executare silita?
Avand in vedere ca sunt major si ar trebui sa primesc pensie alimentara pentru continuarea studiilor.
Ce masuri poate lua instanta in cazul neplatii?!

As vrea sa renunt la facultatea in curs si sa ma inscriu la alta. Mai pot primi pensie alimentara?
Bună ziua,
Aș dori cât mai detaliat dacă se poate răspunsul la câteva întrebări:
1. Cum se procedează în cazul în care cel ce trebuie să platească pensia alimentară nu respectă obligațiile (nu plătește sau plătește o sumă mai mică față de cea impusă de oficiali) ?
2. Care sunt pașii ce trebuie urmați pentru a se putea începe un proces de partaj ?
3. Cum pot afla cel mai sigur dacă o proprietate X aparține unei persoane Y ?
Buna ziua,
Cu ceva timp in urma, doua persoane au depus plangeri la postul de politie al unei localitati.
Stimabilul sef de post, cel mai probabil s-a vandut putin celui care urma sa fie reclamat,
din ce au declarat cele doua persoane, a extras ce i-a convenit pentru a nu se putea incepe
vreo actiune de "corectare" a comportamentului celui reclamat sau ceva de genu (i.e.
pot primi salar si fara sa ma deranjez)
Partea mai frumoasa este că persoanele implicate in conflict (cele 2 persoane care reclama+
cel reclamat) implica mai mult sau mai putin o a patra persoana.
Cea de-a patra persoana a fost chemata să dea o declaratie, daca doreste, despre evenimentul
la care au fost implicate cele 3 persoane(bineinteles era de fata cand s-a petrcut acel
eveniment), dar acea persoana a refuzat sa declare.
Un mic extras din ce a notat stimabilul ”politist”: in urma evenimentului, persoana nr 2 care
a fost implicata, refuza sa declare(ca si cum un martor ar fi inlocuit cu un vătămat).
Deschiderea unui proces impotriva unui oficial, nu pare a fi o solutie, dar s-ar putea sa se
refaca acele plangeri la un prim-procuror sau ceva de genul?!
Răspuns la discuția Dosar pensie alimentara
Ar putea sa imi raspunda si mie direct la intrebarile mentionate mai sus?
Răspuns la discuția Dosar pensie alimentara
Dupa cum am scris mai sus, primul termen al divortului este abia dupa inceperea anului universitar.
=> nu este nicio hotarare judecatoreasca sau ceva de genul.
Salutare,
In octombrie incepe anul universitar si parintii sunt in divort, iar abia dupa 1 octombrie este primul termen.
Avand in vedere ca orasul in care voi studia nu este si cel in care locuiesc, necesitatile financiare cresc.
Cunoscand cele de mai sus, intrebarile mele sunt:
1. Pot depune cerere de pensie alimentara pentru continuarea studiilor in cazul de fata, atasand dovezi care confirma continuarea studiilor?
2. Ce acte sunt necesare pentru un dosar de pensie alimentara?
3. Exista posibilitatea de majorare a pensiei alimentare?(ceva de genul am citit pe acest site), daca da, in ce conditii?
In toamna anului 2010 un concetatean mia distrus o cultura noua infiintata cu grau, prin pasunarea abuziva cu un card de oi, am facut reclamatie la politie,dar nu am fost despagubit cu nimic,nici in bani nici in natură.
Ce aș putea face pentru recuperarea prejudiciului?