Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara - Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara - Partaj

Bună ziua,
Aș dori cât mai detaliat dacă se poate răspunsul la câteva întrebări:
1. Cum se procedează în cazul în care cel ce trebuie să platească pensia alimentară nu respectă obligațiile (nu plătește sau plătește o sumă mai mică față de cea impusă de oficiali) ?
2. Care sunt pașii ce trebuie urmați pentru a se putea începe un proces de partaj ?
3. Cum pot afla cel mai sigur dacă o proprietate X aparține unei persoane Y ?
1plangere penala pt abandon de familie sau punerea in executare silita a hot judec prin care a fost stabilita pensia de intretinere2 sa contactati un avocat in cazul in care partajul se va realiza prin instanta 3 cerere de informatii la cartea funciara.Succes!
Mai simplu este să faceți cerere de executare silită deoarece soluționarea unei plângeri penale ptr abandon de familie este de durată și, deseori, nu are succes.

Partajul îl puteți face oricând. Trebuie să faceți o cerere de chemare în judecată și să enumerați bunurile de împărțit. Taxa de timbru este de 3% din masa bunurilor de împărțit. În acest caz ar trebui să angajați un avocat fiindcă este posibil să nu vă descurcați singură.

Pentru a afla informații despre un imobil trebuie să mergeți la Oficiul de Publicitate Imobiliară de pe raza imobilului (cartea funciară), cu o copie de buletin și datele exacte ale imobilului. Completați o cerere tip, plătiți o taxă de 20 lei și în 2 zile puteți ridica extrasul CF.
Dupa cate luni consecutive de neplata pot depune o cerere de executare silita?
Avand in vedere ca sunt major si ar trebui sa primesc pensie alimentara pentru continuarea studiilor.
Ce masuri poate lua instanta in cazul neplatii?!

As vrea sa renunt la facultatea in curs si sa ma inscriu la alta. Mai pot primi pensie alimentara?
puiuandrei, utilizator
Cererea de executare silită o puteţi face oricând, nu este dependentă de perioada de neplată;trebuie însă să plătiţi un avans executorului , pe care îl veţi recupera de la debitor, dacă debitorul are venituri sau bunuri.
În cazul neplăţii, în urma unei plângeri pe care trebuie să o depuneţi la Parchet sau la Poliţie, se iau măsuri de neîncepere a urmăririi penale dacă omul nu are din ce plăti sau dacă nu aţi demonstrat reaua sa voinţă sau poate fi amendat, dar din asta, dvs. tot nu câştigaţi nimic.
Puteţi să vă înscrieţi la ce facultate doriţi, până la terminarea studiilor, dar nu mai mult de 26 de ani împliniţi de dvs. aveţi dreptul la intreţinere.
Nu va complicați cu plângerea penala.
Dacă are venituri îl executați silit.

Parcul se face prin proces.
Redactata acțiunea și apoi va veți judeca.
Puteți cere la instanta sa facă adresa către cartea funciara ca sa aflati dacă este el proprietar sau nu pe acel imobil.