avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate elenaericka

Activitate elenaericka

Am fost angajat pe perioada determinata(3 luni) ,part time(4 ore)cu un salariu de 600 lei brut.In luna octombrie am lucrat 16 zile si am primit pe 10 noiembrie salariul,fabuloasa suma de 170lei.(adica mai putin de jumatate)in acest caz vreau sa-mi dau demisia .Mai e nevoie de preaviz pentru ca vreau sa plec cat mai repede de acolo?
Răspuns la discuția probleme cu politia comunitara
Multumesc pentru raspunsul promt!asa am sa fac,mai ales ca agentul comunitar a comis-o din nou astazi la aceeasi scoala cu un alt parinte,deci chiar nu se poate controla.
Buna!ieri am trecut strada la cativa metri de trecerea de pietoni din apropierea unei scoli cu copilul de mana dupa ce m-am asigurat si nu se vedea nici o masina nici macar in departare.Politistul comunitar care se afla la trecerea de pietoni a venit in spatele meu in curtea scolii tipand''nu ti-e rusine,pe unde treci strada?''Eu i-am spus ca am gresit si-mi cer scuze,el probabil exasperat de calmul meu a zis''da-mi buletinul!'',fara sa se prezine macar.I-am dat buletinul,si am intrat in scoala;dapa 5 minute am revenit la el si l-am rugat sa-mi inapoieze buletinul,si sa nu ma mai umileasca,ca a facut-o destul de fata cu alti parinti si copii.Mi-a raspuns ''nu o sa-l mai vezi''.I-am spus sa-mi faca proces verbal,sa-mi dea amenda,sa cheme agetii de circulatie,sau sa mergem la politie,nimic.Se plimba cu buletinul meu in mana tipand intr-una sa-mi fie rusine,aplecat cu buletinul in scoala ,probabil la wc,cert este ca in momentul in care i-am pus ca face un abuz mi la dat si s-a urcat in masina politiei comunitare injurandu-ma.Totul a durat cam o jumatate de ora.Ce e e facut?am martori care l-au auzit cum tipa,are antecedente(s-a mai luat de mamica unui copil,s-a certat si cu invatatorea fiului meu)Nu as vrea sa-l las sa scape cu una cu doua,mai ales ca este platit din banii mei,sa nu-si mai verse frustrarile acumulate pe oricine ii iese in cale.multumesc!