avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate irina25

Activitate irina25

Buna ziua, as dori un sfat in legatura cu o problema.Locuiesc la parterul unui bloc de locatari in care de curand vecinii de deasupra noastra, respectiv de la etajele 1,2,3,4 au decis sa-si izoleze exteriorul apartamentelor
cu o firma particulara fara factura pe lucrare.Precizez ca au decis sa izoleze si casa scarii de la aceleasi etaje.Acum au pretentia ca si ceilalti locatari care nu si-au izolat apartamentele sa plateasca 120 lei pentru izolarea casei scarii.Am vreo obligatie legala sa platesc aceasta suma atat timp cat nu exista factura pe lucrare si nu primesc nici o chitanta pe banii respectivi?Va multumesc anticipat.


Buna ziua, as dori un sfat in legatura cu o problema.Locuiesc la parterul unui bloc de locatari in care de curand vecinii de deasupra noastra, respectiv de la etajele 1,2,3,4 au decis sa-si izoleze exteriorul apartamentelor
cu o firma particulara fara factura pe lucrare.Precizez ca au decis sa izoleze si casa scarii de la aceleasi etaje.Acum au pretentia ca si ceilalti locatari care nu si-au izolat apartamentele sa plateasca 120 lei pentru izolarea casei scarii.Am vreo obligatie sa platesc aceasta suma atat timp cat nu exista factura pe lucrare si nu primesc nici o chitanta pe banii respectivi?Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Restante si licenta...
Buna ziua am absolvit facultatea de matematica cu licenta in anul 2009, in vara anului 2009 am participat la concursul de suplinire a cadrelor didactice pentru participare am avut nevoie pe langa adeverinta de licenta si de adeverinta de modul padagogic (originalul diplomei de licenta mi s-a eliberat 6 luni mai tarziu).Am predat 1 an de zile ca si profesor debutant (calificat) in urma unei note de promovare obtinute la ex din iulie si pe baza aceleasi adeverinte de modul pedagogic (pe care scrie ca tine loc de original pana la emiterea acestuia) am mai participat si in urmatorul an la concursul de suplinire din iulie pe care l-am promovat,dar anul acesta nu am acceptat postul care mi s-a oferit in sedinta publica.Bun problema este urmatoarea dupa 2 ani de la absolvire ma duc la DPPD sa mi elibereze diploma de modul in original (am sunat in dec. 2010 si nu erau gata diplomele absolventilor 2009) si nu imi gaseste diploma.Sunt sunata dupa o zi ce am fost la d-nele secretare si mi se spune ca de fapt eu nu am promovat un ex din anul 1 de facultate si ca d-na secretara mi-a anulat adeverinta sa ma duc urgent sa mai platesc 3 ex sa ma incadreze in alta promotie ca sa imi emita diploma de modul.SPECIFIC am intrat in licenta in 2009 sunt licentiata,am contract de munca de 1 an de zile pe baza acelei adeverinte,plus ca fara acea adeverinta de modul nu ma puteam inscrie la concursul de suplinire din iulie si in ultimul rand mi-am verificat si confruntat foaia matricola cu a fostilor colegi la sectiunea de practica matematica pe toti anii sunt ADMISA.Este posibil sa mi anuleze adeverinta care tine loc de diploma si nici sa nu ma anunte macar prin corespondenta?Va multumesc