avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate negu

Activitate negu

Incepand cu 01.03.2011 m-am pensionat partial anticipat. La determinarea punctajelor lunare, Casa de pensii nu a tinut cont de acordul global, desi societatea la care am lucrat a retinut si a achitat contributia de asigurari sociale si pentru acordul global si acesta a fost o forma de retribuire permantenta.
Conform Legii 19/2000, daca dadeai Casa de pensii in judecata aveai castig de cauza.
Conform Legii 263/2010, daca as intenta proces as mai putea castiga? Care ar fi articolele din lege care m-ar putea sa obtin recalcularea pensiei prin luarea in calcul si a acordului global?
Buna ziua
As dori sa fiu ajutata in ceea ce priveste situatia in care ma aflu, respectiv: am cumparat un imobil care a fost nationalizat si apoi vandut chiriasului ( imobilul si terenul de sub imobil). In afara imobilului, proprietarul mai avea posesie si terenul curtii, teren ce a ramas in posesia PMB.
Proprietarul de drept a depus un dosar de retrocedare la PMB, dar pentru ca se grabea s-a inteles cu chiriasul-proprietar si a cumparat de la acesta imobilul si terenul de sub el si i-a oferit in schimb o garsoniera.
In contractul meu de vanzare-cumparare este stipulat ca in termen de 30 zile de la semnarea pv de predare-primire a terenului de la PMB, vanzatorul se obliga sa-mi vanda mie acest teren.
Dosarul de retrocedare se afla in continuare la PMB fara nici o solutionare, iar proprietarul a decedat.
Cum as putea intra in posesia acestui teren si care ar fi cadrul legal care reglementeaza aceasta situatie?
In ce conturi se vor vira contributiile la asigurarile sociale si fondurile speciale incepand cu luna ianuarie 2011, avand in vedere Ordinul ANAF 73/27.01.2011 care abroga nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale?