Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie acord global
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie acord global

Incepand cu 01.03.2011 m-am pensionat partial anticipat. La determinarea punctajelor lunare, Casa de pensii nu a tinut cont de acordul global, desi societatea la care am lucrat a retinut si a achitat contributia de asigurari sociale si pentru acordul global si acesta a fost o forma de retribuire permantenta.
Conform Legii 19/2000, daca dadeai Casa de pensii in judecata aveai castig de cauza.
Conform Legii 263/2010, daca as intenta proces as mai putea castiga? Care ar fi articolele din lege care m-ar putea sa obtin recalcularea pensiei prin luarea in calcul si a acordului global?
Conform L.263/2010, valorificarea sumelor primite in acord nu este intemeiata, intrucat aceste sume nu au facut parte din baza de calcul a pensiei, conform legislatiei anterioare datei de 01.04.2001. Utile/necesare in procesul de calcul al pensiei sunt doar sporurile, indemnizatiile si majorarile de retributii tarifare care, potrivit legislatiei anterioare datei de 01.04.2001, au facut parte din baza de calcul a pensiei, si nu veniturile totale realizate/castigurile suplimentare si care sunt inregistrate in carnetul de munca sau dovedite cu adeverinte eliberate de unitati.
Decizia 30/16.11.2009 a Inaltei Curti de Casatiei si Justitie - arata ca, in privinta perioadelor anterioare datei de 01.04.2001, sunt incidente dispozitiile tranzitorii cuprinse in art. 164 din L 19/2000, care permit valorificarea in procesul de stabilire a punctajelor anuale doar a veniturilor obtinute care au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare.
Parerea mea este ca nu aveti nici o sansa de castig in instanta, din pacate!
In legea 263/2010 este prevazut :
ART. 33
(1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) castigul salarial brut/solda bruta, in cazul asiguratilor prevazuti la art. 6 alin. (1) pct. I si II; ...

In carnetele de munca, care stau la baza calculului, este prevazut: Salar tarifar lunar, care este diferit de salariul brut, care pentru personalul din ex-intreprinderile de stat continea si acordul. Din pacate, nu cunosc cum era calculat si acordul din constructii sau institute de cercetare-proiectare, dar pentru constructii de masini, acordul a fost cuprins in castigul salarial brut, inainte de aplicarea retinerii de 2 (3;4..)% pentru pensia suplimentara.
De aici trageti Dvs. concluzia .
Parerea mea este ca s-a creat acest echivoc, pentru a preintampina eliberarea de catre angajatori a unor adeverinte de venituri in acord, care sunt mai greu de controlat