avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acord global
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acord global

Se ia in calcul acordul global in perioada 1078-2006?
Cel mai recent răspuns: doinitaand , utilizator 14:47, 29 Septembrie 2014
1. - Pana la 31.03.2001 nu sunt luate in calculul punctajului mediu anual veniturile realizate in acord.

- Din Normele de aplicare a Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, aprobate prin HG 257/2011:

Anexa 15:
...
Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au făcut parte din bază de calcul a pensiilor, conform legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001:

• formele de retribuire în acord sau cu bucata, în regie ori după timp, pe bază de tarife sau cote procentuale;
...

2. - Incepand cu 01.04.2001 sun luate in calculul punctajului mediu anual toate veniturile pentru care s-a retinut si platit contributia luna pentru pensie (CAS).
- In aceste venituri intra si veniturile din acord global si ale venituri pentru care s-a platit CAS.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii Liuba Alexandru Liuba Alexandru Buna ziua!Spuneti-mi va rog daca acordul global retinut lunar si apoi acordat la sfarsitul anului in functie de realizarile de plan in perioadele anterioare ... (vezi toată discuția)
acordarea adeverintelor in acord global Pionut Pionut Ajutatima va rog frumos si pe mine mar interesa daca sa modificat un articol in legea 19/2000 in care calculul punctajului se face in functie de venitul brut ... (vezi toată discuția)
Salariu in acord cu ore suplimentare steluta62 steluta62 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca se adauga la pensie ca si venituri, depasirile de salariu, astfel daca am avut un salariu tarifar de 2000 lei in ... (vezi toată discuția)