avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 441 soluții astăzi
Forum Activitate george_a

Activitate george_a

Draga membri,

As dori sa vand 2-3 garsoniere vechi anul acesta. Mi s-a spus de la un agent imobiliar ca, daca as vinde mai mult de o proprietate pe an, at trebui sa platesc TVA. N-am gasit nimic foarte relevant legat de aspectul acesta pe internet. Ce am gasit se referee la proprietati noi. Intrebarea mea este, exista extra impozite/ TVA de platit daca o persoana fizica vinde mai multe proprietati vechi intr-un an calendaristic? Tin sa mentionez ca nici una nu ajunge la plafonul de 450 000 lei, desigur. Nici toate 3 nu cred ca ajung acolo.

Multumesc anticipat.
Salut,

Provocarea mea e ca mi-am deschis un PFA prin vara lui 2009. Dupa aceea, a trebuit sa plec in afara cu serviciul si nu m-am mai ocupat de el, nici nu am contract cu CASS. Prin 2010 la inceputul anului am declarat ca am castigat in 2009 si voi castiga in 2010 ceva de genul 5 lei ca sa fie procesabila declaratia si cam atat.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1) Cat ma costa pentru a-l repune complet in functiune (probabil ca inca il mai pot folosi,nu?) ? Ce amenzi va trebui sa platesc si ce declaratii vor trebui? Exista vreo modalitate prin care voi putea reduce cuantumul acestor amenzi? Cel putin in declaratiile la TV stiu ca oamenii pareau intelegatori, si eu chiar n-am fost in tara de un an jumatate.
2) Voi folosi acest PFA pentru a lucra pentru o companie din afara (tot afara voi sta 99% din timp), facturand aceste servicii si aveam o intrebare cu privire la TVA-ul. In primele vreo 4 luni voi putea sa figurez ca neplatitor de TVA, insa dupa aceea voi depasi acea suma, iar firma din afara nu vrea sa plateasca TVA in Romania. Am intrebat un fost contabil si el a zis ca este OK sa facturez fara TVA la client in afara desi voi depasi suma. Este OK acest lucru?

In plus, nu voi avea mult timp de petrecut in Romania, asa ca daca stiti pe cineva care se poate ocupa de aceasta repunere in functiune / depunerea periodica a declaratiilor, va rog spuneti-mi (PFA-ul e in Bucuresti). As fi mai mult decat interesant de serviciile unei astfel de persoane/companii.

Multumesc mult si o zi faina,
George