avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate andrei-bogdan

Activitate andrei-bogdan

Noua ne-au spus ca doar dupa liber se poate intra in concediu,adica dupa tura de zi de 12 ore trebuie o zi libera si dupa concediu.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca angajatorul sa imi impuna sa imi iau concediu de odihna doar dupa o zi de repaus.Adica eu lucrez 12/ 24, 12/48. Ca si exemplu luni 12 ore de zi,marti intru in tura de noapte si ies miercuri dimineata,4 ore marti si 8 miercuri,joi este liber urmand sa intru din nou in tura vineri de zi,sambata de noapte si tot asa.
Cei de la hr ne-au informat ca se poate intre in co doar dupa ziua de reapus iar eu am nevoie sa intru imediat dupa tura de zi.
buna ziua
succesiunea trebuie facuta dupa decesul bunicului.mostenitorii sunt bunica si cele doua fiice.
in prima faza am incercat la notar dupa ce sora mamei mele acceptase varianta ca mama sa mosteneasca toata proprietatea(casa,cabana lemn,garaj si un fanar plus teren),varianta aceeptata si de sotia defunctului.
problemele au inceput cand s-a trezit si sotul sorei mamei mele care vrea jumatate din proprietate(ceea ce nu-i permite legea) si acum trebuie sa mergem in instanta.
nu exista nicio cale legala prin care mama mea poate mostenii tot avand in vedere ca bunica ii cedeaza partea ei.am vrea sa o dam pe sora mamei in judecata pt un apartament lasat de bunicii mei ei si pe care ulterior l-a vandut.
chestia este ca nu prea vrem sa-i lasam nimic sorei lui mama pt ca am fost amenintati,acuzati si facuti in toate felurile de sotul ei si incercam sa ne legam de toate chichitele posibile pt a obtine ce vrem