Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa zi de repaus, Va rog sa-mi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa zi de repaus, Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca angajatorul ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca angajatorul sa imi impuna sa imi iau concediu de odihna doar dupa o zi de repaus.Adica eu lucrez 12/ 24, 12/48. Ca si exemplu luni 12 ore de zi,marti intru in tura de noapte si ies miercuri dimineata,4 ore marti si 8 miercuri,joi este liber urmand sa intru din nou in tura vineri de zi,sambata de noapte si tot asa.
Cei de la hr ne-au informat ca se poate intre in co doar dupa ziua de reapus iar eu am nevoie sa intru imediat dupa tura de zi.
Se poate intra in CO , dupa tura...doar se se va suprapune cu ziua de repaus.
Noua ne-au spus ca doar dupa liber se poate intra in concediu,adica dupa tura de zi de 12 ore trebuie o zi libera si dupa concediu.
Sa va arate si baza legala a ceea ce v-a spus.