Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna la ture de 12 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna la ture de 12 ore

Buna seara. La firma unde muncesc se lucreaza in ture respectiv 12/24 si 12/48.. In situatia in care imi iau 2 ture libere mi se opresc 3 zile din concediul de odihna. Cat de corect/normal este?
CosminPreda, utilizator
Nu este normal...compensarea zilelor de CO nu este posibila cu alte zile nelucrate/libere.

Puteti sesiza ITM-ul.
Multumesc pentru raspuns.
Ca sa exemplific, in saptamana in care as lucra 4 ture (de cate 12 ore) respectiv
Luni - de zi
Marti - de noapte
Vineri - de zi
Sambata - de noapte
Avand cerere de CO pentru acele 4 ture mi se opresc din concediu 6 zile.
Cum e posibil sa se opreasca de luni pana sambata inclusiv? Nu cumva e un abuz din partea societatii?
In asteptarea unui raspuns, multumesc.
CosminPreda, utilizator
Confundați turele cu zilele de concediu de odihna.Nu exista 4 ture de odihnă. Da,primiți 6 zile de concediu de odihnă și anume:luni,marți, miercuri,joi,vineri și luni și veniți la muncă marți în tura de zi.Nu e nici un abuz.
mitabiciclista, utilizator
Si, totusi, d-l consilier juridic specifica altceva ...
Unde e adevarul? Cine ma poate lamuri cu aceasta situatie?
Multumesc anticipat.
Ai mentionat ca pentru 2 ture libere vi se opresc 3 zile din concediul de odihna ...ceea ce nu este normal/ corect.

Cornel Vasile, Consilier juridic