avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna la ture de 12 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna la ture de 12 ore

Buna seara. La firma unde muncesc se lucreaza in ture respectiv 12/24 si 12/48.. In situatia in care imi iau 2 ture libere mi se opresc 3 zile din concediul de odihna. Cat de corect/normal este?
Ultima modificare: Marți, 31 Mai 2022
CosminPreda, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:55, 3 Iulie 2023
Nu este normal...compensarea zilelor de CO nu este posibila cu alte zile nelucrate/libere.

Puteti sesiza ITM-ul.
Multumesc pentru raspuns.
Ca sa exemplific, in saptamana in care as lucra 4 ture (de cate 12 ore) respectiv
Luni - de zi
Marti - de noapte
Vineri - de zi
Sambata - de noapte
Avand cerere de CO pentru acele 4 ture mi se opresc din concediu 6 zile.
Cum e posibil sa se opreasca de luni pana sambata inclusiv? Nu cumva e un abuz din partea societatii?
In asteptarea unui raspuns, multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Iunie 2022
CosminPreda, utilizator
Confundați turele cu zilele de concediu de odihna.Nu exista 4 ture de odihnă. Da,primiți 6 zile de concediu de odihnă și anume:luni,marți, miercuri,joi,vineri și luni și veniți la muncă marți în tura de zi.Nu e nici un abuz.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Iunie 2022
mitabiciclista, utilizator
Si, totusi, d-l consilier juridic specifica altceva ...
Unde e adevarul? Cine ma poate lamuri cu aceasta situatie?
Multumesc anticipat.
Ai mentionat ca pentru 2 ture libere vi se opresc 3 zile din concediul de odihna ...ceea ce nu este normal/ corect.


Ultima modificare: Duminică, 5 Iunie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna dupa zi de repaus, va rog sa-mi spuneti daca este legal ca angajatorul ... andrei-bogdan andrei-bogdan Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca angajatorul sa imi impuna sa imi iau concediu de odihna doar dupa o zi de repaus.Adica eu lucrez 12/ 24, ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna si zile libere Dani1993 Dani1993 Este.legal ca angajatorul sa lege zilele de concediu de odihna cu zilele libere care imi reveneau în mod normal ? Dau 1 exemplu,eu lucrez 1 zi 12 ore cu 1 zi ... (vezi toată discuția)
Despre serviciul de noapte marcus68 marcus68 Lucrez in privat...Dupa tura de noapte , luni , marti , miercuri , joi(de 8 ore),vineri mi se da liber...sambata -duminica fiind repausul obligatoriu...este ... (vezi toată discuția)