Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna la ture de 12 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna la ture de 12 ore

Buna seara. La firma unde muncesc se lucreaza in ture respectiv 12/24 si 12/48.. In situatia in care imi iau 2 ture libere mi se opresc 3 zile din concediul de odihna. Cat de corect/normal este?
CosminPreda, utilizator
Cererea se face pentru zile de concediu de odihnă, nu pentru ture libere.Cate zile de concediu doriți?Pentru a putea primi un răspuns corect trebuie să explicați corect.Sau de când până când doriți liber și vă spun câte zile de concediu să cereți, ținând cont de turele pe care le aveți de făcut. Pentru exemplul prezentat(4 ture) cereți 6 zile CO.
mitabiciclista, utilizator
Nu s-a menționat ca doreste CO, ci cu totul altceva...
Pentru a fi liber în tura de sâmbătă noaptea trebuie sa cereți a-6-a zi de concediu luni pentru ca nu se poate acorda concediu sâmbătă.Daca cereți doar 5 zile de CO trebuie să veniți la muncă în tura de sâmbătă noaptea.Alegeti cum vă convine.
mitabiciclista, utilizator
Buna ziua!
Ma puteti ajuta si pe mine cu o nelamurire.
Cf contractului semnat in 26.01: lucrez 8h/zi 40h/sapt repartizat inegal.. adica intr-o saptamana lucrez luni, miercuri,sambata, duminica si in urmatoarea marti, joi, vineri de la 10-22.
In perioada 5-18 august as dori sa imi oau concediu, perioada in care as fi de lucru in datele 5,6,8,10,11,14,16.
Cate zile de concediu trebuie sa imi iau?
Multumesc
Cate zile lucratoare intre in acea perioada atatea zile de CO va luati ..nu cate zile /ture lucrati.
Cornel Vasile, Consilier juridic