avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,daca lucrezi in ture 12/24-12/48 iar ultima ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,daca lucrezi in ture 12/24-12/48 iar ultima tura fiind ...

Buna ziua,daca lucrezi in ture 12/24-12/48 iar ultima tura fiind vineri noapte 14 aprilie,si duminica si luni este zi libera pentru toata lumea din firma,este normal sa intri marti pe 18 aprilie?adica logic nu se aplica repausul de 48 de ore,sau este considerata ca si tura suplimentara si platita ca atare?zilele libere de Paste 16 si17 aprilie,pot fi considerate zile de repaus?
Ultima modificare: Miercuri, 19 Aprilie 2023
Justme1701, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:29, 21 Aprilie 2023
Da, 16 si 17 pot fi considerate zile de repaus daca ati lucrat sambata pe data de 15.
Chiar daca 16 si 17 sunt sarbatori legale?si toate turele au fost libere?
Cititi bine raspunsurile noastre ...16 si 17 pot fi considerate zile de repaus daca ati lucrat sambata pe data de 15.
Nu,nu am lucrat sambata pe 15,am lucrat vineri de noapte,am iesit sambata dimineata si din acel moment toata lumea a fost libera,ne mai lucrand nimeni
In acest caz, zilele mentionate sunt luate ca zile de sarbatoare legala..

Alte discuții în legătură

Nelamurire luca ioan luca ioan Buna ziua Lucrez intr-o unitate cu regim special( statut special). La inceputul anului directorul unitatii este obligat potrivit legii( art45 si .46 din ... (vezi toată discuția)
Despre serviciul de noapte marcus68 marcus68 Lucrez in privat...Dupa tura de noapte , luni , marti , miercuri , joi(de 8 ore),vineri mi se da liber...sambata -duminica fiind repausul obligatoriu...este ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale neludip neludip Mentionez ca lucrez in regim de tura:12/24;12//48.Am efactuat in luna mai,15 ture a 12ore=180ore,cu mentiunea ca una din ture a fost pe data de 1MAI;Regimul de ... (vezi toată discuția)