Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale

Mentionez ca lucrez in regim de tura:12/24;12//48.Am efactuat in luna mai,15 ture a 12ore=180ore,cu mentiunea ca una din ture a fost pe data de 1MAI;Regimul de ore aferent lunii mai ptr personalul de zi,a fost de 22zile(8ore)=176 de ore;Am fost platit,4ore suplimentar,in conditiile in care am lucrat pe 1MAI(12 ORE)iar personalul de zi nu a lucrat,fiind zi festiva.As dorii sa mi se spuna daca este corect sau nu(comform legislatiei munci) si totodata daca este normal ca orele efectuate in zilele de sambata si duminica sa-mi fie platite la fel ca cele efectuate in cursul saptamanii(de luni pana vineri).
1. Potrivit art.122 Codul muncii, pentru cele 4 ore suplimentare (180-176) trebuie sa primiti ore libere platite in urmatoarele 60 zile sau, daca nu este posibil, sa fiti platit in plus cu minim 75%.
2. Pentru cele 12 ore din ziua de 1 mai, zi de sarbatoare legala, va trebui sa primiti o zi libera platita in urmatoarele 30 de zile sau un spor de minim 100%.
3. Pentru zilele de sambata si duminica, care, in mod normal, sunt considerate repaus saptamanal, se va acorda un spor stabilit prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin contractul individual de munca. Evident ca cele 2 zile de repaus saptamanal este obligatoriu sa le primiti, chiar daca in alte zile decat sambata si duminica. Exceptia este ca acestea pot fi acordate cumulat dupa o perioada de activitate continua de maxim 14 zile.