Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate program 12/24 - 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate program 12/24 - 12/48

Buna ziua,

am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog?
Art. 112. C.mun.
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
.....

Art. 116 C.mun.
(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

Prin urmare, daca in c.i.m. nu scrie la timp de munca inegal , atunci durata timpului de munca12/24; 12/48 incalca legislatia muncii.
Multumesc. Am sa incerc sa fiu mai explicita :) In CIM si in RI, apare repartizarea inegala a timpului de munca si - in acest moment - se aplica program de 12/24, 12/48.
Problema a aparut de curand cand cineva din conducere a citit Codul Muncii si ca "nu scrie nicaieri ca trebuie sa dau 48 ore libere", drept urmare, vrea programele de lucru doar cu 12/24.
Tot incerc sa ii explic de repaus saptamanal si nu prea da la socoteala :) Cum fac persoana respectiva sa inteleaga ca doar 12/24 nu e ok?
Chiar daca in Codul Muncii se prevede ca, durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore, in baza principiului liberatii contractuale, partile sunt libere sa incheie orice contracte si sa determine continutul acestora, in limitele impuse de lege, de ordinea publica si de bunele moravuri.
Buna seara,
Referitor la cele 48 libere consecutive...daca se lucreaza 12 ore cu 24 libere si se acorda si aceste 48 ore consecutive/saptamana, atunci in fiecare luna, orele lucrate vor iesi sub norma lunară. Cum se vor plăti in acest caz? Exemplu luna august are 176 ore, la program 12/24 si 48 consecutiv, vor iesi 168 ore pe o tura si pe cealalta 156 ore. Daca luna are 176, se platesc cate se lucreaza efectiv, adica 168/156 sau exact 176 cate are luna? Luna viitoare vor iesi din nou sub norma lunară, deoarece vor fi cele 48 ore libere consecutiv săptămânal si nu se va atinge norma niciodata.

2. Pauza de masa...trebuie trecut in contract intervalul exact "de la...la..." sau este suficient: Repartizarea programului: 10-20 cu 2 ore pauza de masa. In condica cum se va scrie?
Multumesc
Bună ziua, eu lucrez într un salon, lucram 12/24 și o sâmbătă da una nu a câte 9 ore, acum vor sa ne facă ctr pe 7 ore și sa lucram câte 6 ore pe zi inclusiv o ssmbata da una nu a câte 9 ore, sau ctr de 8 ore / zi. As vrea sa știu dacă exista posibilitatea sa lucram la fel, adică în ture 12/24 cu 2 zile repaus pe săptămână pt ca așa trebuie și cu o sâmbătă da una nu a câte 9 ore. Eu am simulat programul și ar trebui sa lucrez o data la 2 sapt vineri 12 ore și sambata 9 ore. Va rog sa îmi spuneți și Cum ar trebui făcut programul. Mulțumesc