Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional si pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional si pontaj

Am schimbat programul de lucru de la 8 ore / zi, la 12 ore pe zi, urmat de 24 ore libere.

Dispun de urmatoarele date:
-art.137 codul muncii privind repausul saptamanal (doua zile consecutive). Pentru zilele de weekend lucrate am negociat spor de 1%.
-
Legea prevede ca durata normala a timpului de munca este de 8 ore/zi si de 40 de ore pe săptămână. In cazul salariatilor cumularzi, nu se aplica interdictia privind durata maxima legala a timpului de munca de 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
Insa, coroborand dispozitiile art. 115 alin. (2) cu dispozitiile art. 135 C. muncii, s-ar deduce ca durata maxima legala zilnica a timpului de munca este de 12 ore.
@freelis
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Am 3 oameni care lucreaza 12 ore/zi urmate de 24 ore liber.
Am simulat un pontaj. Fiecare om prinde liber a VI -a si a VII-a zi a saptamanii. Adica 2 libere consecutive pe saptamana.
Am vrut sa fac act aditional la CIM... de la 8 ore / zi la 40/saptamana....dar nici unul nu prinde 40 pe saptamana...never...Fiecare prinde 36 de zile pe saptamana ( ziua 1 la ziua 5, urmata de 2 libere consecutiv)
Cum sa fac actul aditional? Inegal 36/saptamana?
Multumesc
Ati luat in calcul si orele lucrate in weekend?
Da, am zilele 1 - 5 inclusiv lucrate, ziua 6 si 7 libere. (indiferent daca cade sambata sau duminica). Pontajul incepe cu primul om 12 ore din 01 ale lunii, al doilea om 12 ore din 02 ale lunii, al treilea om din 03 ale lunii. (se succed 12, 0 , 12 , 0 ...fiecare)
Nu stiu ce sa fac. 40 nu prinde nimeni...ca trebuie sa respect liberele....saptamanal.(consecutive)
:(
Herra_, utilizator
parerea mea este ca din punct de vedere legal trebuie sa mai aveti un om, deoarece aveti deja 3 oameni
nelu3, utilizator
Care este prevederea legala la care va referiti ? ..... :-/
[ link extern ]

....cerinta legala pe care o apreciem neindeplinita daca in speta salariatul lucreaza 6 zile sau 7 zile din saptamana.....
Herra_, utilizator