avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, programul meu de lucru este de 12/36 (o zi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, programul meu de lucru este de 12/36 (o zi cu o zi ...

Bună ziua, programul meu de lucru este de 12/36 (o zi cu o zi in intervalul orar 7-19 ). În unele luni, in zilele de weekend, pentru a nu se depăși
numărul de ore/ luna, lucrez 8 ore (7-15) . Exemplu: Luni 12 ore, Miercuri 12 ore, vineri 12 ore, Duminca 8 ore, Marți 12 ore șamd. Beneficiez de spor de weekend. Este legal programul meu de lucru în ceea ce privește repausul saptamanal? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:41, 26 Aprilie 2023
prntru un raspuns cat mai clar precizati si orele de lucru ... de la .. pana la .. intrucat nu se poate efectua un calcul exact.
Exempl: luni, miercuri,vineri lucrez 12 ore de la 7 pana la 19, duminica 8 ore de la 7- 15. Marti si Joi iar 12 ore de la 7-19 , sâmbătă 8 ore- de la 7-15. De fapt, în acele zile de weekend se fractioneaza tura de 12 ore din programul de 12/36 pentru a acoperi diferența dintre cele 192 ore care ar rezulta din 12/36 și cele 176 ore lucratoare/ luna. Se întâmplă să lucrez și în weekend 12 ore( tot de la 7-19) atunci când sunt mai multe ore lucrătoare/ luna ( 184).
Pe scurt, programul de lucru este 12/36 iar reglarea numarului de ore lucrătoare din luna se face în weekend în intervalul orar 7-15 ( 8 ore)
Adică, în loc sa acorde un liber în weekend fractioneaza orele ,, sa aibă pe cineva acolo"
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa cum spuneti, nu exista repaus saptamanal.
Mulțumesc pentru răspuns. Un program de 12 ore/zi (7 -19) - 2 zile consecutive, urmate de 2 zile libere, este ok ? As vrea sa fac angajatorului aceasta propunere.
Nu este bine... Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore, potrivit Codului Muncii.

Repausul in alte zile ale saptamanii se acorda numai daca lucrati sambata si duminica ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire luca ioan luca ioan Buna ziua Lucrez intr-o unitate cu regim special( statut special). La inceputul anului directorul unitatii este obligat potrivit legii( art45 si .46 din ... (vezi toată discuția)
Recuperare zile lucrate in weekend marauder marauder Eu stiu asa...daca angajatul lucreaza sambata, atunci are liber duminica (zi nelucratoare) si luni (libera pt ziua de sambata lucrata). Angajatul va primi ... (vezi toată discuția)
Cum specific in cim programul de lucru 12 cu 36 ? alinaemi alinaemi Buna ziua, Am nevoie sa intocmesc CIM unei coafeze care va lucra \\"o zi cu o zi\\" mai precis 12 cu 36 (inclusiv in weekend - depinde cum pica - sambata ... (vezi toată discuția)