Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, programul meu de lucru este de 12/36 (o zi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, programul meu de lucru este de 12/36 (o zi cu o zi ...

Bună ziua, programul meu de lucru este de 12/36 (o zi cu o zi in intervalul orar 7-19 ). În unele luni, in zilele de weekend, pentru a nu se depăși
numărul de ore/ luna, lucrez 8 ore (7-15) . Exemplu: Luni 12 ore, Miercuri 12 ore, vineri 12 ore, Duminca 8 ore, Marți 12 ore șamd. Beneficiez de spor de weekend. Este legal programul meu de lucru în ceea ce privește repausul saptamanal? Mulțumesc.
prntru un raspuns cat mai clar precizati si orele de lucru ... de la .. pana la .. intrucat nu se poate efectua un calcul exact.
Exempl: luni, miercuri,vineri lucrez 12 ore de la 7 pana la 19, duminica 8 ore de la 7- 15. Marti si Joi iar 12 ore de la 7-19 , sâmbătă 8 ore- de la 7-15. De fapt, în acele zile de weekend se fractioneaza tura de 12 ore din programul de 12/36 pentru a acoperi diferența dintre cele 192 ore care ar rezulta din 12/36 și cele 176 ore lucratoare/ luna. Se întâmplă să lucrez și în weekend 12 ore( tot de la 7-19) atunci când sunt mai multe ore lucrătoare/ luna ( 184).
Pe scurt, programul de lucru este 12/36 iar reglarea numarului de ore lucrătoare din luna se face în weekend în intervalul orar 7-15 ( 8 ore)
Adică, în loc sa acorde un liber în weekend fractioneaza orele ,, sa aibă pe cineva acolo"
Dupa cum spuneti, nu exista repaus saptamanal.
Mulțumesc pentru răspuns. Un program de 12 ore/zi (7 -19) - 2 zile consecutive, urmate de 2 zile libere, este ok ? As vrea sa fac angajatorului aceasta propunere.
Nu este bine... Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore, potrivit Codului Muncii.

Repausul in alte zile ale saptamanii se acorda numai daca lucrati sambata si duminica ...