Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional si pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional si pontaj

Am schimbat programul de lucru de la 8 ore / zi, la 12 ore pe zi, urmat de 24 ore libere.

Dispun de urmatoarele date:
-art.137 codul muncii privind repausul saptamanal (doua zile consecutive). Pentru zilele de weekend lucrate am negociat spor de 1%.
-
Legea prevede ca durata normala a timpului de munca este de 8 ore/zi si de 40 de ore pe săptămână. In cazul salariatilor cumularzi, nu se aplica interdictia privind durata maxima legala a timpului de munca de 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
Insa, coroborand dispozitiile art. 115 alin. (2) cu dispozitiile art. 135 C. muncii, s-ar deduce ca durata maxima legala zilnica a timpului de munca este de 12 ore.
@freelis
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Am 3 oameni care lucreaza 12 ore/zi urmate de 24 ore liber.
Am simulat un pontaj. Fiecare om prinde liber a VI -a si a VII-a zi a saptamanii. Adica 2 libere consecutive pe saptamana.
Am vrut sa fac act aditional la CIM... de la 8 ore / zi la 40/saptamana....dar nici unul nu prinde 40 pe saptamana...never...Fiecare prinde 36 de zile pe saptamana ( ziua 1 la ziua 5, urmata de 2 libere consecutiv)
Cum sa fac actul aditional? Inegal 36/saptamana?
Multumesc
Program de 12/24 inseamna si program de noapte, ca in exemplu de mai sus.
Daca un angajat lucreaza luni 12 ore de la 7-19 si mai vine joi la serviciu, nu inseamna ca lucreaza 12/24. Ca sa lucreze 12/24 angajatul trebuie sa vina la serviciu marti spre miercuri, intre orele 19-7, asigurandu-se astfel perioada de repaus de 24 ore.
Ai dreptate Cristina. Si care ar fi solutia ca un angajat sa lucreze 12, 0 , 12, 0 ...in conditiile in care sa respect legea. Cum fac actul aditional pentru a-l opera in REVISAL...dar sa isi faca omul toate orele (lunar sau ca medie la trei luni) as prefera lunar. Fara compromisuri .Pontajul sa confirme realitatea. Sau invers...ca m-am zapacit rau...
Multuuuu
Herra_, utilizator
pt herra
sper sa nu ma bag in discutie ca musca in lapte.
am facut si eu o simulare pt 3 salariati 12/24 si sambata si duminica liber pt octombrie 2012, pentru un singur post, plecand de la ora 0.00 a zilei de 1 oct s.a.m.d..
La sfarsitul lunii au rezultat urmatoarele:
s1 192 ore/luna; s2 180 ore/luna si s3 180 ore/luna.
Acum, saptamanal rezulta ca un salariat ajunge la cele 48 ore insa ceilalti la 36 ore/luna.
Tinand cont ca octombrie 2012 are 184 ore/luna ca ore normale, rezulta ca 2 salariati din cei 3 realizeaza sub cele 184 normale, insa, ma gandesc ca tinand cont de art. 114(2) si (3) probabil la 4 sau 6 luni, dupa caz, media se va incadra in cele din urma la 48 maxime pe saptamana, inclusiv orele suplimentare, pentru toti cei 3 salariati, inclusiv ca fiecare din cei 3 in acest insterval isi vor realiza si numarul de ore normale ale lunii.

Gresesc?
SimonescuC, utilizator
nu gresiti
multumesc
:luck: