avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completare corecta pontaj ture 12/24
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completare corecta pontaj ture 12/24

Buna ziua!

Am o nelamurire: la acest moment pontajul turei de 12/24 se completeaza dupa cum urmeaza:
Exemplu:
Luni: 12 ore de zi (program de lucru 7 - 19)
Marti: 4 ore de zi si 8 ore de noapte (program de lucru 19 - 7)
Miercuri si Joi zi libera.

In realitate, in ziua de Marti angajatul lucreaza 3 ore de zi ( 19- 22) si 2 ore de noapte (22 - 24) iar Miercuri 6 ore de noapte (0 - 6) si o ora de zi (6 - 7).

In situatia in care Marti este sarbatoare legala, conform pontajului actual angajatul are dreptul la 12 ore libere cand in fapt a lucrat numai 5!!!
Daca Miercuri este sarbatoare legala, conform pontajului actual angajatul nu are dreptul la compensare cu toate ca in fapt a lucrat 7 ore.

Cum este corect? Pontajul nu trebuie sa respecte intocmai realitatea?

Alte discuții în legătură

Act aditional si pontaj Herra_ Herra_ Am schimbat programul de lucru de la 8 ore / zi, la 12 ore pe zi, urmat de 24 ore libere. Dispun de urmatoarele date: -art.137 codul muncii privind ... (vezi toată discuția)
Repaus cumulat in cazul turei de 12/24 in program continuu alexandru777 alexandru777 Buna ziua, Va rog sa-mi raspundeti daca in cazul lucrului in tura continua de 12/24 (institutia functioneaza in regim permanent, fara interuperi, deci in ... (vezi toată discuția)
Codul muncii -programe individualizate de munca tatiana1 tatiana1 Un magazin a stabilit urmatorul program de lucru: salariatul nr.1 lucreaza luni 12 ore de la 7-19 ,marti 12 ore de la 7-19, miercuri si joi are liber ... (vezi toată discuția)