avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate dilysoft

Activitate dilysoft

Răspuns la discuția Somatie neplata credit bancar
De la EOS KSI. Ma gandeam si eu ca ii doar pt intimidare, dar vroiam sa cer si parerea unor avizati sa ma asigur. Ms mult pt raspunsuri.
Va citez aici o parte din textul somatiei:

"_____ SRL a intreprins toate masurile in vederea solutionarii acestei situatii, insa fara succes deoarece dumneavoastra refuzati in continuare sa achitati datoria.
Conform reglementarilor in vigoare, aveti obligatia de a declara la Organele Fiscale venitul obtinut ca urmare a neachitarii datoriei catre ___. In prezent ____SRL intentioneaza sa apeleze la Organele Fiscale pentru a verifica daca ati declarat venitul provenit din datoria neachitata. Va informam ca, daca nu declarati Organelor Fiscale venitul provenit din datoria neachitata, acest fapt ar putea fi considerat drept o infractiune.
Va reamintim ca ne puteti contacta in vederea solutionarii acestei situatii pana cel tarziu la data de ____ ."

Pana acum nu am mai auzit de treaba asta. La ce se refera acea obligatie de declarare?
Răspuns la discuția urgent!!!...executare silita
Si eu sunt interesat dupa cat timp se prescrie. Am luat si eu un credit acum cativa ani, si de atunci creantele au fost pasate de la o firma de recuperare la alta, cred ca au fost vreo 5 pana acum, niciuna nereusind sa rezolve nimic. La un moment dat erau de acord sa imi faca reducere 30-50% din valoarea totala, doar sa o platesc. Dupa o perioada de ~2 ani in care primeam telefoane de la ei de cateva ori pe zi (dar nu raspundea nimeni la acel numar) si o gramada de scrisori, somatii, titluri executorii etc s-au oprit. De cel putin 1 an nu am mai primit nici un semn de la ei. A fost o perioada de 1-2 luni in care mi-au pus poprire pe salar, dar eram angajat cu 2 ore, ceea ce cu poprirea respectiva le-ar fi luat cateva sute de ani sa-si recupereze datoria. Eu nu am nimic pe numele meu, si ce am avut, s-a vandut inainte de a primi titlul de executare silita.

As dori sa stiu cum pot afla daca mai sunt in baza de date a bancilor, sau daca s-a prescris sau nu titlul de executare.
Am lucrat ca sofer taxi timp de vreo 2-3 luni la o firma pana in decembrie 2010. Apoi mi-am intrerupt contractul de munca, iar acum in ianuarie m-am angajat din nou tot la aceeasi firma, dar am stat doar 1 saptamana si am intrerupt din nou contractul de munca, deoarece nu era de lucru in domeniul taximetriei si nu faceam bani suficienti.

In acte eram angajat cu 2 ore pe zi, dar in realitate trebuia sa platesc 60 RON chirie zilnica pe masina + 5 ron/zi cartea de munca + 5 ron/zi taxa de dispecerat.

Prima data cand am lucrat la aceasta firma am ramas cu o "datorie", din faptul ca nu mergea lucrul si am ramas in urma cu plata chiriei pe masina, din aceasta cauza am si renuntat pe moment la taxi. Intre timp fostul angajator tot ma presa sa ii restitui datoria, desi din pct de vedere legal, nu eram obligat, deoarece aceasta practica de a da in chirie masina este ilegala, dar din pacate asa se procedeaza in acest domeniu. Acum a doua oara cand m-am angajat inapoi tot la el, am zis sa incerc din nou sa vad daca si-a dat drumul taximetria si treptat sa ii inapoiez din datorie, dar dupa 1 saptamana am renuntat, deoarece doar imi faceam alte datorii. Cand m-a angajat acum a 2-a oara, mi-a cerut buletinul si permisul de conducere pt a face copie xerox pt angajare, iar dupa ce am spus ca vreau sa plec si am semnat cererea de desfacere a contractului de munca, refuza sa imi dea actele inapoi, pana nu ii platesc asa zisa datorie.

As dori sa stiu care sunt metodele legale prin care ii pot face probleme. O data pt retinerea ilegala a actelor (dar nu stiu daca se poate dovedi ca sunt la el, si unde trebuie depusa reclamatie: la politie, itm?) si apoi pt aceasta practica ilegala a firmelor de taxi fata de angajati. Am inteles ca poate pierde si autorizatia de taxi.

Cat timp am fost angajat la el nu am primit/semnat niciodata vreun stat de plata, fluturas de salariu etc. Singura greseala a mea a fost ca nu mi-am luat copia dupa contractul de munca, deoarece nu am crezut ca voi avea probleme de acest gen cu el.

Programul de lucru era de la ora 12:00 pana la ora 06:00, dar in cartea de munca eram trecut cu 2 ore. A si fost odata un control de la ITM pe timp de noapte, cand l-a amendat cu 3000 RON, dar am inteles ca a depus contestatie si m-a citat ca martor, iar inainte sa ne certam imi zicea ca la proces sa declar "poezia" spusa de el. In cazul in care intradevar a depus contestatie, ma pot institui si eu ca parte civila sau ca martor (ca precis el nu ma va mai cita din moment ce ne-am certat) si sa pot declara faptele din realitate, astfel incat sa ii fac probleme?