avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate CristianHT

Activitate CristianHT



ynocentta a scris:

Procura incheiata de tatal dv in favoarea dv nu va mandateaza sa desfasurati si procedura pentru instrainare vehiculul


Va mulțumesc pentru promptitudine! Dar tatal meu a semnat contractul de înstrăinare - dobândire a unui mijloc de transport

Nu este suficient?
Va mulțumesc pentru promptitudine! Dar tatal meu a semnat contractul de înstrăinare - dobândire a unui mijloc de transport

Nu este suficient?
Buna ziua,

Am o dauna totala pentru autovehiculul unde proprietar este tatal meu, și a plecat astăzi din țara urmând sa revină peste câteva luni.

Astăzi ma întâlnesc cu câștigătorul licitației epavei ca sa ii predau mașina/epava, care este intr-o stare funcțională dar cu ITP expirat și fără bara fata și far dreapta.

Înțeleg ca trebuie sa completez/semnez cu aceasta persoana un Contract de instrainare - dobândire a unui mijloc de transport.

Am o procura intre mine și tatal meu in care scrie “in acest sens, mandatarul va efectua tote lucrările de reparații de întreținere a bunului, va achita taxele și impozitele cuvenite statului, efectuând toate formalitățile necesare încheierii contractului de asigurare (asigurare auto obligatorie și CASCO), de asemenea va întreprinde toate operațiunile ce se încadrează in categoria actelor de administrare, reprezentându-ma cu depline puteri in fata oricărei persoane fizice sau juridice române.”

De la Casco și service am primit:
- proces verbal de constatare
- calcul reparație
- certificat de control
- factura manopera reconstatare
- adresa explicitare despăgubire

Eu înțeleg astfel:
- completez acel contract de înstrăinare - dobândire a unui mijloc de transport in 5 exemplare, tata deja a semnat un document
- iau plăcuțele de înmatriculare
- nu ii las niciun document original (certificat de înmatriculare sau talon)
- trebuie sa ma duc cu contractul la circa financiară in Ploiești - unde nu știu exact ce se intampla
- cu documentul de primit de la circa financiară trebuie sa merg pentru sa radiez autovehiculul?


Este corect?

Ce fac ulterior cu aceste documente?

Eu și cumpărătorul suntem din Ploiești. Epava este in București.

Multumesc!
Buna ziua,

Cand intru la "Cheltuieli", constat ca desi modific perioada, categoria "Transport" imi afiseaza aceeasi suma, si este suma TOTALA a bonurilor fiscale din aceasta categorie, nerespectand perioada.

Daca intr-adevar, nu sunt singurul cu aceasta problema, aveti idee care este adresa echipei de dezvoltare, pentru a raporta acest Bug?

SUGESTIE/COMENTARII:
Aplicatia are un potential foarte mare. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa existe si o versiune a platformei cu plata, si doar aceasta sa permita stocarea pozelor.
Versiunea standard, gratuita, ar trebui
- fie sa nu permita stocarea pozelor
- fie sa aibe o limitare la nivel de ... 100 de MB de poze.

In felul acesta aplicatia ar fi profitabila si pentru echipa de dezvoltare si ar putea sa ocupe intr-un ritm mai alert de eventualele upgrade-uri sau bug-uri.

Personal, stiu ce inseamna sa dezvolti un soft gratuit de pe urma caruia nu ai un profit consistent, iar lumea sa vina cu diferite requirement-uri, si sa fie la coada listei de prioritati. In felul acesta ar fi si un win-win.

Va multumesc,
Cristian
Multumesc Robert!

Tatal meu muncește legal in străinătate la o corporatie.

Inteleg ca formularul E104 ar trebui sa-l scape de aceasta plata, corect? Chiar daca a primit dividende?

Si eu nu pot sa fac nimic? Trebuie sa vina neaparat in tara?

Multumesc,
Cristian
Buna ziua,

Sunt din jud. Prahova, iar tatal meu a primit o decizie de impunere pe 2012, prin care i se solicita sa plătească 468 de lei.

Tatal meu lucrează in străinătate din 2009. Nu are venituri in tara. Nu a apelat la serviciile medicale cand a venit in concediu in tara in 2012.

ANAF susține ca tatal meu ar fi primit o suma de 240 RON din dividende. Am aflat ca acestea ar fi de la SIF Muntenia, de care tatal meu nu stie ce e cu ele si unde s-au virat.

In aceeași situație se afla multi alți Prahoveni. Am link-urile următoare pentru detalii:
[ link extern ]

[ link extern ]

Practic, statul obliga cetățenii sa plătească impozit la pachetul standard de sanatate in cazul in care ei nu au venituri.
Personal, consider aceasta procedura un șiretlic abuziv. Ma astept sa urmeze si penalizări si decizii de impunere pe 2014 si 2013.

Am inteles ca o soluție ar fi contestarea. Si ce contest mai exact? Cum ajung la SIF Muntenia sa-mi dea o adeverința cum ca tatal meu nu a fost informat?
Daca mi se respinge contestația, pe cine dau in judecată? Si care sunt riscurile? Am senzația ca statul este in stare sa-mi dea in cap ca am îndrăznit sa-l dau in judecată, eventual sa caute nod in papura si sa ajungă sa-mi puna sechestru pe casa pentru o suma de bani care oricum nu este calculata corect.
5,5% din 8400 = 462 nu 468
S-a ajuns la 468 prin rotunjiri abuzive:
5,5% din 700 = 38,5 care rotunjit este 39, * 12 = 468
Acea diferența de 0,5 bani este mica, dar daca o înmulțim cu 12 luni va da 6 lei. 6 lei înmulțit cu 10000 de locuituri da 60000 lei.

Ce este de facut?

Va multumesc,
Cristian
Salut! Si eu sunt in aceeasi situatie, si am postat pe pagina nr.-ul 4 o intrebare legata de contributia la stat pentru pensii in cazul unui student.

Am postat urmatoarele:
Stimati domni si stimate doamne,

Imi cer scuze ca incerc sa duc discutia in alta directie, insa am o nelamurire, si solicit un sfat.

Eu am fost PFA norma de venit fixa pana .... anul acesta, cand in Prahova s-a scos norma de venit, si m-au trecut automat pe sistem real. Am spus "trecere automata" pentru ca nu am depus cerere de a ma trece in sistem real, ci doar declaratia de venit 220. Sper ca am inteles corect acest lucru, pentru ca altfel m-ar dezavantaja daca se revine la norma de venit fixa pe codurile CAEN aferente serviciilor IT (stiu ca nu am voie timp de 2 ani sa ma intorc la norma de venit daca am cerut sa trec pe sistem real).

Nelamurirea mea este in stricta legatura cu subiectul acestui thread. Eu sunt student. Anul trecut m-am interesat, si pe norma de venit fixa ca pfa, nu se platea pensia daca erai student. Sunt inca student, si as dori sa stiu daca in urma acestei modificari eu sunt obligat sa platesc aceste taxe lunare. Mai mult decat atat, conteaza daca sunt student la licenta sau la master la o institutie de invatamant de stat (Poli/ASE) cu taxa/fara taxa?

Va multumesc anticipat,
HT



Singurul raspuns relevant, pare acesta:

Contributia de asigurari de sanatate este obligatorie ca PFA, iar contributia pentru pensii este obligatorie daca se realizeaza venituri anuale in suma de 8088 lei..
Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708).
Acesta suma minima de asigurare (222 lei/luna) este in vigoare de la data de 01.01.2011.


Cu toate acestea, eu am fost si am intrebat la Casa de Pensii PH, si mi-au spus ca nu sunt obligat sa platesc fiindca sunt student. Din pacate, inca nu sunt lamurit.
Stimati domni si stimate doamne,

Imi cer scuze ca incerc sa duc discutia in alta directie, insa am o nelamurire, si solicit un sfat.

Eu am fost PFA norma de venit fixa pana .... anul acesta, cand in Prahova s-a scos norma de venit, si m-au trecut automat pe sistem real. Am spus "trecere automata" pentru ca nu am depus cerere de a ma trece in sistem real, ci doar declaratia de venit 220. Sper ca am inteles corect acest lucru, pentru ca altfel m-ar dezavantaja daca se revine la norma de venit fixa pe codurile CAEN aferente serviciilor IT (stiu ca nu am voie timp de 2 ani sa ma intorc la norma de venit daca am cerut sa trec pe sistem real).

Nelamurirea mea este in stricta legatura cu subiectul acestui thread. Eu sunt student. Anul trecut m-am interesat, si pe norma de venit fixa ca pfa, nu se platea pensia daca erai student. Sunt inca student, si as dori sa stiu daca in urma acestei modificari eu sunt obligat sa platesc aceste taxe lunare. Mai mult decat atat, conteaza daca sunt student la licenta sau la master la o institutie de invatamant de stat (Poli/ASE) cu taxa/fara taxa?

Va multumesc anticipat,
HT