avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate GLODEANU

Activitate GLODEANU

Răspuns la discuția PENSIONARE
Multumesc.Asadar: anii de armata,facultate s.a.,ajuta doar la punctaj, nu si la varsta de pensionare;corect?
Discuție PENSIONARE
Pe 15 aprile 2019 implinesc 63 ani. Sunt subinginer-3 ani facultate la zi, 33 ani stagiu de cotizare din care 8 ani grupa II. Ma pot pensiona "la limita de varsta", din 15 aprilie 2019? Multumesc!
Multumesc. Dar v-am intrebat si despre termenul maxim pentru plata sultei.
1. Precizare: prin Deizia ,judecatoriei /Fond, trebuie sa platesc SULTA, pentru fractiunea/IMOBIL,care mi-a fost atribuita. Am facut APEL, pentru teren, si a fost RESPINS ; Deci, trebuie sa platesc sulta.
2. Intrebari: [a]. Care este TERMENUL MAXIM PENTRU PLATA SULTEI SI, DE LA CE DATA SE CALCULEAZA: DECIZIE FOND sau DECIZIE APEL?
. CE SE INTAMPLA ,cu mine pensionar, DACA NU PLATESC SULTA ? (dat fiind ca eu nu folosesc imobilul/casa, ci vreau sa o vand?)
[c]. Este posibil/legal, sa conditionez plata sultei de gasirea unui cumparator care va "GIRA"/GARANTA plata Sultei?
[d]. Intrebare esentiala: Ce se poate intapla/legal, daca nu platesc Sulta?..............................Multumesc. Cu stima!
Descuie usa si consuma de la prize; am confruntat indexul real, nu estimat. Cum recuperez sumele, fara sa doresc neaparat" sa-l bag la Puscarie"?
Am o casa la tara, in care nu locuiesc(nu consum curent electric). Vecinul meu se racordeaza clandestin si consuma curent electric de la mine. Dovada: facturile cu consum, desi eu nu locuiesc acolo. Unde trebuie sa fac plangere penala(furt curent electric)?Cum pot sa recuperez sumele platite de mine,conform facturilor?
Va multumesc! m-ati lamurit in totalitate.
Cu stima,I.G.
Va multumes! m-ati lamurit in totalitate.
Cu stima,I.G.