Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata sultei intre frati pentu ,in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata sultei intre frati pentu ,in instanta

1. Precizare: prin Deizia ,judecatoriei /Fond, trebuie sa platesc SULTA, pentru fractiunea/IMOBIL,care mi-a fost atribuita. Am facut APEL, pentru teren, si a fost RESPINS ; Deci, trebuie sa platesc sulta.
2. Intrebari: [a]. Care este TERMENUL MAXIM PENTRU PLATA SULTEI SI, DE LA CE DATA SE CALCULEAZA: DECIZIE FOND sau DECIZIE APEL?
. CE SE INTAMPLA ,cu mine pensionar, DACA NU PLATESC SULTA ? (dat fiind ca eu nu folosesc imobilul/casa, ci vreau sa o vand?)
[c]. Este posibil/legal, sa conditionez plata sultei de gasirea unui cumparator care va "GIRA"/GARANTA plata Sultei?
[d]. Intrebare esentiala: Ce se poate intapla/legal, daca nu platesc Sulta?..............................Multumesc. Cu stima!
Dacă nu plătiți sulta, nu veți putea înscrie dreptul de proprietate asupra imobilului
Multumesc. Dar v-am intrebat si despre termenul maxim pentru plata sultei.