Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vinderea unui imobil atribuit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vinderea unui imobil atribuit

Buna ziua. Daca mi se atribuie un imobil care face obiectul unui partaj si pt care sunt coproprietar cu fostul sot , pot sa-l vand singura fara acordul lui? S-a ajuns in faza de apel si sunt convinsa ca va urma si recurs din partea fostului sot daca atribuirea va fi catre mine.
dupa ce hotarirea ramine irevocabila, achitati sulta catre fostul sot, puteti dispune liber de bunul atribuit in urma partajului fara nici un fel de restrictie.
catalin ciobanu a scris:

dupa ce hotarirea ramine irevocabila, achitati sulta catre fostul sot, puteti dispune liber de bunul atribuit in urma partajului fara nici un fel de restrictie.

stiu ca trebuie sa dau o sulta...nu asta am intrebat...daca pot vinde acel imobil fara acordul coproprietarului din momentul in care voi avea o hotarare definitiva de incredintare? sa pot plati sulta , singura varianta ar fi vanzarea pt ca nu ne putem intelege sa vindem singuri si as vrea sa evit o executare silita
Odata ce hotararea este definitiva si irevocabila, stapilindu-se atribuirea bunului imobil , puteti dispune de acesta dupa cum doriti .
Nu are nicio relevanta daca ati platit sau nu sulta stabilita.
sa nu uitam ca, fara achitarea sultei si radierea mentiunii din CF creditorul, fostul sot, poate face opozitie la vinzarea...asa ca, lasam timpul sa hotarasca!dv. aveti un drept de proprietate, exclusiv ce-i drept, dar pina la achitarea sultei nu-l puteti exercita deplin. daca fostul sot accepta sa vindeti si apoi sa primeasca sulta inscrisa in hotarire, bine, daca nu....
ContSters71920, utilizator
Stoica Ioana a scris:

Odata ce hotararea este definitiva si irevocabila, stapilindu-se atribuirea bunului imobil , puteti dispune de acesta dupa cum doriti .
Nu are nicio relevanta daca ati platit sau nu sulta stabilita.

pe fond mi s-a atribuit imobilul , dar nu am avut bani sa platesc sulta si atunci Instanta i-a atribuit fostului sot imobilul. Daca mi se cere sulta inainte sa se poata obtine o hotarare definitiva , cum as putea sa dispun de imobil cum vreau?