avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate enigela

Activitate enigela

Răspuns la discuția Mostenire
Nu prea inteleg, odata ce este bun care intra in proprietatea tatalui meu ca mostenire de la tatal sau, pentru ca sunt mosteniri succesive, de la strabunic la bunic si apoi la tata, nu inseamna ca face parte tot din masa succesorala ramasa de la tata, pe care o mostenesc eu? Pot sa renunt la partea asta daca am acceptat-o pe prima? Am inteles ca nu poti renunta doar la o parte din mostenire ci la tot, ori eu nu vreau sa renunt la ceea ce am primit la momentul acela ci doar la pamantul acesta. Este posibil fara sa pierd prima parte de mostenire? Sau este posibil sa mai renunt la partea asta daca am acceptat initial mostenirea fara sa stiu ca mai exista si alte bunuri? In viziunea mea se mareste masa succesorala, nu se aplica aceleasi reguli ca la cealalta parte de mostenire? Mentionez ca nu ma intereseaza pamantul, dar celelalte bunuri pe care le-am mostenit nu vreau sa le pierd.
Discuție Mostenire
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Se dezbate abia acum mostenirea dupa strabunicul care a decedat acum 20 de ani. La masa succesorala au venit copiii acestuia ( 3 copii ) dintre care unul a decedat in urma strabunicului (pentru mine este bunic). Copiii in viata ( fratii bunicului) renunta la mostenire, aceasta ramanand celui decedat (bunicului ). Urmasii bunicului decedat vin la masa succesorala in urma acestuia. Sunt doi urmasi, dintre care unul decedat ( tatal meu )si el in urma bunicului. Eu am dezbatut mostenirea dupa decesul tatal meu si am acceptat-o, emitandu-se un titlu de mostenitor asupra bunurilor mostenite, nestiind de acest pamant. Acum asi vrea sa renunt la acest pamant, sa nu il primesc, ci sa ramana fratelui tatalui meu (unchiului) care vine la mostenire cu tatal meu. Mai pot renunta, avand in vedere faptul ca eu la momentul decesului tatalui meu mi-am primit mostenirea? Care va fi procedura? Care sunt implicatiile daca renunt? Pierd si bunurile mostenite direct de la tatal meu? Am inteles ca daca renunt, renunt la tot, nu doar la o parte din mostenire.
Multumesc.
Cu 4 luni in urma mama mea a decedat. Am inteles ca trebuie facut partajul succesoral in primele 6 luni pentru a beneficia de o reducere a taxelor.
Mostenitorii mamei suntem eu si fratele meu minor al carui tutore sunt.
Cateva persoane mi-au spus ca as putea face partajul succesoral prin judecatorie, nu numai prin notariat si ca ar costa mai putin decat la notar. Care ar fi procedura pentru a efectua acest partaj succesoral prin judecatorie? Este obligatoriu sa fii reprezentat de un avocat?
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea problema: sunt somer, am lucrat in Bucuresti si am intrat in somaj. Sunt dintr-un alt judet si am plecat acasa. Am avut medic de familie in Bucuresti dar cand am intrat in somaj mi-am luat fisa medicala de la Bucuresti si am mers la un medic de familie din localitatea in care locuiesc. Aici am depus actele ( copie de la cuponul de somaj si de la cartea de identitate ) pentru a ma lua in evidenta in localitatea in care locuiesc. Doamna doctor a mers la CAS cu actele mele in doua randuri, dar nici dupa un an de la intrarea in somaj eu nu apar ca asigurat atunci cand doamna doctor ma cauta in baza de date.
Care ar fi explicatia si rezolvarea acestei probleme?