avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate GABRIELlA87

Activitate GABRIELlA87

Va multumesc pentru raspuns,
Intr-adevar era vorba de comoditate, deoarece am luat legatura cu ei si am fost ceva mai dura....si au spus ca-mi vor face recalcularea insa este dificil pentru ca o fac manual si nu poate fi operata in sistem. O zi frumoasa
Buna ziua, am fost angajata unei firme din luna aprilie 2011 pana in decembrie 2011 respectiv de la 1 Aprilie pana la 20 Decembrie, pe data de 16 Decembrie am semnat cu o alta firma contractul de munca pe o perioada de proba 1 luna si jumatate adica pana la 1 Februarie, la 1 Ffebruarie am semnat un alt contract de munca de prelungire cu perioada de proba pana pe data de 1 Mai, urmand ca pe data de 1 Mai sa semnez ultimul contract pe perioada nedeterminata. Problema a inceput cand am aflat ca sunt insarcinata, iar pe data de 7 februarie am suferit un atac de panica la serviciu si a trebuit sa stau in concediu medical pana pe data de 1 Martie zi in care m-am reintors la serviciu insa am probleme legate de sarcina si medicul mi-a recomandat concediul de risc maternal fiind pericol de pierdere a sarcinii. Eu nu am stiut ca se face o medie a ultimelor 6 luni si din acea medie se platesc cei 75 %, de altfel nu m-a anuntat nimeni ca ar trebui sa aduc o adeverinta de la fostul loc de munca privind veniturile brute pe ultimile luni pentru a se putea realiza acea medie, am aflat in luna Mai cand am observat ca de la o luna la alta primesc din ce in ce mai putini bani...Intrebarile mele sunt urmatoarele: Pentru ca la primul concediu medical nu aveam 6 luni in cadrul firmei la care lucram, nu era normal sa fiu anuntata in ceea ce priveste adeverinta cu veniturile brute de la ultimul loc de munca? Pe ce baza au realizat ei media, si daca au dreptul asta de a nu ma ''trage de maneca'' sa aduc acea adeverinta? In luna Mai mi-a fost eliberata adeverinta de catre fostul loc de munca si le-am inmanat-o celor de la actualul loc de munca...insa au spus ca vor recalcula doar pentru luna Mai, nu este normal sa recalculeze si din urma? Va multumesc
½legata½ la figurat vorbind ...ma poate impiedica sa ajung la aeroport....acesta fiind la o distanta de 150 km departare de locul unde locuiesc acum....Nu sunt dependenta e mama mea ea este obsedata s ma aibe langaea si a face orice ca sa ma tina langa ea. Nu intelge faptul ca am crescut si ca am dreptul sa-mi formez si eu familia mea!!!
Pe data de 9 am gasit cel mai ieftin bilet!!! nu suntem intr-o situatie financiara roz...asta este un alt aspect...as plec si azi insa imprejurarile nu-mi permit... iar soramea are doar un a jumate! va multumesc pentru raspuns
buna ziua, aceasta este drama mea :
sunt casatorita din 17 septembrie 2010, mama mea locuieste in germania si ne-a chemat la ea sa putem castiga mai multi bani, insa nu a a fost asa si ne-a facut viata un calvar in primul rand ca ne-a dat afara din casa dupa care ne-am reintors la ea in casa. Sotul meu cand si-a dat seama ca nu avem prea mari sanse sa ne realizam acolo a decis sa ne intoarcem in romania insa eu am spus ca o sa mai raman o perioada pana termina tatal meu vitreg cu operatia si cu spitalul ca sa o pot ajuta p mama cu sora mea mai mica in timp ce ea este la munca,insa ea dupa ce a plecat sotul meu mi- violat intimitatea ...a intrat pe id-ul meu de messenger pe propriul meu pc si mi-a citit dscutiile intime ce le purtam cu sotul meu...dupa care a lansat vorbe neadevarate legate de mine si de sotul meu in toata familia...si mai nou il ameninta pe sotul meu ca il va distruge...sau chiar il va omora ...eu sunt inca in germania am bilet de intoarcere in romania pe data de 9 martie 2011 dar tot ceea ce traiesc aici este un adevarat chin ...si imi este teama ca nu imi va da voie sa ajung in romania imi este teama ca ma va tine legata aici....ce sanse ar fi sa am castig de cauza?
INSPERANTA CA O SA-MI DATI UN RASPUNS
Va multumesc anticipat
Gabriela