avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1567 soluții astăzi
Forum Activitate ginutza26

Activitate ginutza26

multumesc pentru ajutor :*!
si unde anume ma sfatuiti sa cer informatii despre ea? va dati seama ca domnul respectiv poate sa-mi spuna orice. el sustine ferm ca masina nu e implicata in aceasta situatie, dar ce mi se pare mie ciudat e ca si masina figureaza tot pe numele firmei respective.
credeti ca daca as merge cu actele masinii la Finante, as putea afla mai multe detalii despre masina, chiar daca eu sunt dintr-o alta localitate?
as lua legatura cu lichidatorul, dar nu stiu exact starea masinii, daca e si ea implicata sau nu cu creditorii. se poate verifica undeva treaba aceasta, detinand doar numarul de inmatriculare al masinii?
Buna dimineata!

Sunt in situatia in care vreau sa vand o masina. Am primit o oferta din partea unui domn ce detine o masina cumparata acum aproximativ 4 ani pe firma, firma care este in insolventa de plata de ceva timp (sper ca m-am exprimat corect :D). Multa lume mi-a spus ca, in cazul in care datoria firmei nu a putut fii achitata, masina respectiva reprezinta un bun pe care il vor recupera creditorii, fiind asadar cautata, intrucat firma avusese datorii undeva pe la 3 mld. Mai mult decat atat, domnul sustine ca masina nu a apucat sa fie nici macar facturata.Voiam sa va intreb asadar, care este posibilitatea ca daca eu achizitionez aceasta masina, sa am probleme dupa, daca m-ar putea afecta intr-un fel sau altul aceasta situatie? Va multumesc pentru promptitudine, si mai ales pentru sinceritate!
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
se mai pot face astfel de actiuni?
Nu cred ca s-ar putea atata timp cand exista o hotarare de executare silita,implicit scoaterea imobilului la licitatie!
Buna ziua,
Am vazut mai multe teme dezbatute pe aceasta problema a taxei de poluare,in cazul inmatricularii unei masini.Problema mea este una nu tocmai comuna,si anume: am primit o masina,ca si cadou de ziua mea anu' trecut prin martie.Am avut asigurare cat timp a fost valabila cea din Franta,insa mi-a expirat.In timp,mi-am scos cele 3 siruri de numere provirozii (rosii),in vederea inmatricularii masinei.Am aflat mai apoi ca din Euro 4,din cat imi scrie in actele straine ca ii masina,cei de la R.A.R mi-o trec in Euro 2,in acest caz taxa fiindu-mi undeva pe la 73, milioane lei vechi!
Ce pot face in acest sens,precizand ca nu dispun de banii astia momentan,si mi se pare de-a dreptul imposibila situatia,tinand cont de faptul ca intregul pret al masinii s-a ridicat undeva la 2100-2400 euro?
Mai pot circula cu masina,daca aceasta nu e radiata de dincolo ( a se intelege Franta),atata timp cat as avea o asigurare valabila?Dar atunci ce fac cu stampilele din cartea de inmatriculare straina?Se mai pot face atacari in instanta,in contencios administrativ?Ma poate indruma cineva in acest sens?Va multumesc anticipat!
Georgiana!