avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate HUBARDONI

Activitate HUBARDONI

Răspuns la discuția Sunt in curs de a vinde o masina
Multumesc frumos!
Buna ziua. Sant in curs de a vinde o masina care nu mai are asigurare,si cel care cumpara sustine ca va face un nou talon (talonul pe care il am eu,este gresit completat,la rubrica "Instrainat catre"pe spatele talonului sus. Aici apare numele meu si data mentiunii,trecut de mine,nu mai stiu de ce am facut acest lucru!). Ce riscuri pot apare in acest caz? Daca se face un nou talon pe noul proprietar,ce fac cu talonul vechi? Nu am de gand sa dau talonul in mana noului proprietar,eventual o copie. Gresesc?
Cornel Vasile a scris:

350 lei pentru cate ore?


Este vorba de cateva ore (nu stiu exact) pana cand termina de curatat casa scarii. Presupun ca este vorba de 4,ori 5 ore pe zi.
Buna ziua. Un angajat legal care face curatenie in bloc,casa scarii este angajat cu 350 lei. Acum se vehiculeaza idea,ca un angajat nu poate sa fie angajat sub salariul minim pe economie. Societatea nu poate plati salariul minim pe economie. Este adevarat? Cine cunoaste legea? Multumesc.
Un cunoscut de al meu imi cere sa poate sa faca buletinul pe adresa mea actuala unde stau cu fiul meu care este partas din locuinta 1/2. In mod practic nu doreste sa stea in locuinta mea. Unde sta acum nu poate face buletin din diferite motive. Ce implica acest lucru si este legal sau nu? Pot intampina probleme daca accept acest lucru?
Multumesc frumos,Dl.Popa.
Lucrez in domeniul transport marfa,in regim Taxi Marfa in oras si in tara. Sunt contactat telefonic de clienti. Ma intereseaza daca am voie sau nu,sa iau clientul in cabina masinii care are doar doua locuri . Am vazut ca la Scoala de soferi este posibil,cu masca. Instructorul si elevul stau unul langa celalalt,cu masca. Oare ar fi posibil si in cazul meu,daca asi purta si eu si clientul masca?
Răspuns la discuția Raportare inactivitate catre Anaf
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Raportare inactivitate catre Anaf
Multumesc frumos.
Nu sunt activ ca PFA din 18 03 2020,din cauza Covid-19 (Azi 1 mai 2020). Asa stiu ca trebuie sa depun F4109 (pentru luna aprilie 2020) pentru inactivitate cu casa de marcat. Intreb daca mai trebuie depus si un alt document sau nu? Multumesc.